Aktualności

29 kwietnia 2022

GRAND PRIX – Wielką Nagrodę Publiczności otrzymuje spektakl „Rewolucja, której nie było” w wykonaniu Teatru 21 oraz Biennale Warszawa.

Jury 56. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2022 w Szczecinie w składzie: Aleksandra Łukaszewicz (przewodnicząca), Joanna Klass, Tamara Trunowa, przyznało następujące nagrody: 

  • Nagroda Główna Jury dla spektaklu „a.y.l.a.n.” w wykonaniu Teatri i Qytetit z Gjilan w Kosowie
  • Nagroda Rady Miasta Szczecin w wysokości 5000 zł dla zespołu aktorskiego oraz Weroniki Szczawińskiej, reżyserki spektaklu „Klub” Teatru Collegium Nobilium w Warszawie oraz TR Warszawa
  • Nagroda im. Kazimierza Krzanowskiego w kwocie 3000 zł dla Sary Celler-Jezierskiej za rolę Teresy w spektaklu „Maszyna” Teatru Polskiego w Bydgoszczy
  • Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego w wysokości 5000 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla spektaklu „Rewolucja, której nie było”

Dwa wyróżnienia, każde po 2 000 zł dla:

  • Branka Rozmana oraz Julii Sobiesiak-Boruckiej za ścieżkę dźwiękową w spektaklu Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu „Biblia: Próba”
  • zespołu spekatklu „Król skinów” (Grzegorz Hann, Maria Sztark, Łukasz Kowalski, Krzysztof Kuźnicki oraz Krystyna Pięta)

Protokół GRAND PRIX 56 PTMF KONTRAPUNKTdo pobrania

Protokół Werdykt Jury Kontrapunkt 2022do pobrania


28 kwietnia 2022

Drodzy Widzowie,
GRAND PRIX czyli Wielka Nagroda Publiczności 56. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2022 w Waszych rękach!

Przypominamy, że finałowe głosowanie (II etap) odbędzie się dziś po ostatnim spektaklu konkursowym czyli około godziny. 22.15  na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

GRAND PRIX czyli Wielka Nagroda Publiczności

Etap I: skala emocji
Po obejrzeniu każdej z konkursowych propozycji widzowie wystawiają spektaklowi subiektywną ocenę – czyli przyznają od jednego do dziesięciu punktów poprzez zakreślenie odpowiedniego pola na karcie do głosowania. Wypełnioną kartę należy wrzucić do urn zlokalizowanych bezpośrednio przy wyjściu z widowni. Suma punktów podzielona przez liczbę głosujących będzie stanowić 80% oceny spektaklu.

Etap II: najlepszy z najlepszych
Spośród wszystkich spektakli prezentowanych w nurcie konkursowym widzowie mogą wybrać tylko jeden. Drugi etap głosowania odbędzie się po zakończeniu ostatniej konkursowej propozycji Przeglądu. Głosowanie przeprowadzone zostanie za pomocą specjalnych piłeczek wrzucanych do koszy przypisanych konkursowym przedstawieniom. Punkty zdobyte w drugim etapie będą stanowić 20% ogólnej oceny. Zostaną dodane do punktów zdobytych w I etapie, a suma wskaże zwycięzcę.

NAGRODY PRZYZNAWANE PRZEZ JURORÓW NURTU KONKURSOWEGO PRZEGLĄDU:
– Nagroda Główna Jury w wysokości 10 000 zł
– Nagroda Rady Miasta Szczecin w wysokości 5000 zł
– Nagroda im. Kazimierza Krzanowskiego 3000 zł
– Nagroda im. Zygmunta Duczyńskiego w wysokości 5000 zł ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
– Wyróżnienia – 4000 zł

SKŁAD JURY 56. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2022

JOANNA KLASS – niezależna kuratorka i producentka kreatywna sztuk performatywnych w Polsce i na arenie międzynarodowej. To z jej inicjatywy szczeciński Teatr Kana odbył swoje pierwsze tournée do Stanów Zjednoczonych, gdzie „Moskwa Pietuszki” została okrzyknięta jednym z najważniejszych spektakli teatralnych w Los Angeles w sezonie 1996/1997. W roku 2008–2009 pełniła funkcję dyrektora wykonawczego Roku Grotowskiego. W latach 2009–2019 pracowała jako kuratorka sztuk performatywnych w Instytucie Adama Mickiewicza. Była kuratorką przeglądów polskiego teatru m.in. w Moskwie w 2011, Chile w 2012, Paris D’Automne w 2016 oraz polskiej dramaturgii (Nowy Jork 2013, Dublin 2014, Londyn 2015, Los Angeles 2015, Wilno 2016). Jest współredaktorką anglojęzycznej antologii najnowszej polskiej dramaturgii „(A)pollonia”(Seagull 2014) .Od 2012 roku współprowadzi organizację pozarządową Fundacja Warsaw Bauhaus, której celem jest stymulowanie swobodnej kreacji artystycznej na przecięciu sztuk performatywnych i wizualnych. W latach 2013–2015 wyprodukowała festiwal sztuk performatywnych „WarSoVie”, gdzie Warszawa oraz potencjał performatywny jej przestrzeni publicznych były obiektem wydarzeń wspólnotowych i artystycznych, dostępnych za darmo dla różnych grup mieszkańców Warszawy. W latach 2012–2022 prowadziła niezależną przestrzeń artystyczną Curie City. Stała się ona oazą eksperymentalnych działań interdyscyplinarnych dla uznanych artystów i młodzieży akademickiej studiującej na warszawskich uczelniach artystycznych. Najnowszy projekt to przyszłe Muzeum Utopii i A(na)rchitektury w Spichlerzu Waltera Gropiusa w Jankowie koło Drawska Pomorskiego.

ALEKSANDRA ŁUKASZEWICZ – doktor habilitowana w dziedzinie nauk o kulturze, doktor filozofii, zajmuje się filozofią sztuki i kultury oraz estetyką filozoficzną. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Estetycznego. Zdobywczyni licznych grantów i nagród, w tym nagrody im. Stefana Morawskiego za pracę doktorską Epistemologiczna rola obrazu footograficznego (2012) i stypendium Fundacji Kościuszkowskiej na badania nad filozofią sztuki kultury i estetyki na Temple University w Filadelfii (2017, USA) u profesora Josepha Margolisa. Koordynatorka międzynarodowych konsorcjów realizujących projekty badawcze w perspektywie transkulturowej w ramach programu ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020 (Marie Skłodowska-Curie Actions), poświęcone komunikacji wizualnej i wizualnej alfabetyzacji oraz sztuce i edukacji artystycznej: TICASS i TPAAE. Równolegle prowadzi badania w obszarze posthumanizmu i transhumanizmu, poddając rozważaniom kategorię osoby w perspektywie możliwych różnych form ucieleśnienia. Efektem badań jest m.in. książka Are Cyborg Persons? An Account on Futurist Ethics, wydana przez Palgrave Macmillan w 2021 roku. Pasjonatka sztuk performatywnych, fotografii i poezji. Miłośniczka Afryki Wschodniej.

TAMARA TRUNOWA – reżyserka teatralna, z ponad 15-letnim doświadczeniem w pracy teatralnej. Poza reżyserią ma doświadczenia związane także z pełnieniem funkcji dyrektorki artystycznej, aktorstwem, pisaniem scenariuszy, projektowaniem scenografii i kostiumów oraz opracowywaniem koncepcji muzyki do spektakli. Pracowała m.in. w kijowskim Akademickim Teatrze Dramatu i Komedii. Twórczyni ponad 30 przedstawień, w tym sztuk dramatycznych, oper oraz spektakli teatru dokumentalnego. Współzałożycielka demokratycznej przestrzeni edukacyjnej Maibitni.


27 kwietnia 2022

NASZE ŚWIADECTWA CZASU WOJNY Napisz, jak to przeżywasz. Przeczytamy Twoje słowa w Świdnicy 7-8 maja.

Szykując wraz z przyjaciółmi wydarzenie Razem dla Pokoju – instytucje kultury wobec wojny, 7-8 maja 2022, Kościół Pokoju w Świdnicy, wciąż rozmawiamy o formule tego spotkania. W trakcie naszych rozmów często powracał temat osobistego przeżywania wojny – tej doświadczanej osobiście, oglądanej z bliska i tej oglądanej z dalszej odległości. 

Nasz reżyser Krzysztof Popiołek tak o tym pisał w jednej z wiadomości do nas:”Prof. Bogdan de Barbaro, polski psychiatra i psychoterapeuta, na zadane pytanie: Jak komunikować się w katastrofie, w samym jej środku?, odpowiedział, że należy komunikować drugiej osobie jak to jest przeżywane takim językiem, żeby zostać zrozumianym.Żyjemy w trudnych czasach. I może próba udzielenia odpowiedzi na pytanie: Jak to jest przeżywane? może jest najlepszym, co da się teraz zrobić. Być razem. Zapisać moment, wspólnie stworzyć sarkofag pisemnych relacji. Zwierzyć się sobie nawzajem z trudnego doświadczenia czasu wojny, różnych jego ekstremalnych momentów, towarzyszących im emocji, zdarzeń…” 7-8 maja 2022, w największym kościele ryglowym na świecie, Kościele Pokoju w Świdnicy przez 24 godziny od 20.00 do 20.00 będziemy wołać o pokój. Polscy i ukraińscy artyści, ludzie kultury, mieszkańcy Dolnego Śląska, przyjaciele z wielu miast, miasteczek i wsi. Grając, śpiewając, a także czytając wypowiedzi o tym jak przeżywamy ten czas. Dlatego proszę, napisz proszę kilka zdań – jedno, kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt – o tym, jak wojna jest przeżywana przez Ciebie? Podziel się swoimi emocjami i refleksją. Nie daj się prosić i zrób to dla siebie i dla pamięci tego co dzieje się na naszych oczach!

Poniżej załączam formularz do przesyłania nam waszych przemyśleń. Ale możesz nam je przekazać w dowolnej formie – choćby wysyłając je do mnie na priv.

Formularz: PL: https://cutt.ly/gGxAq2e UA: https://cutt.ly/JGxAtUI
I podaj tę wiadomość i prośbę dalej. CZEKAM!
Marek Sztark


23 kwietnia 2022

UWAGA! (kosmetyczna) ZMIANA W PROGRAMIE!
Dzisiejsze wieczorne spektakle – „Klub” oraz „Biblia: Próba” rozpoczną się około 20 minut później. czyli około 19.50.
Spektakl „Surströmming i inne katastrofy” rozpocznie się około 22.20.
Powodem zmian jest konieczność przeprowadzenie kilkunastominutowej przerwy podczas spektaklu „Rewolucja, której nie było”
Przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.


8 kwietnia 2022

Z uwagi na Wasze liczne prośby wprowadzamy do sprzedaży (w atrakcyjnej cenie) PAKIETY biletów:

Pakiet KONKURS
N: 560 zł / U: 375 zł
ścieżka 1: https://cutt.ly/IFdYA2z
ścieżka 2: https://cutt.ly/fFdYYTD

Pakiet KONTRAteksty
N: 160 zł / U: 120 zł
https://cutt.ly/bFdYCOr


Pakiet KONKURS + KONTRAteksty
N: 750 zł / U: 485 zł
https://cutt.ly/pFdYJ2M

Sprzedaż biletów:
on-line: www.bilety.fm
stacjonarne punkty sprzedaży:
– Punkt Obsługi Klienta bilety.fm, Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, wejście I
– Centrum Informacji Turystycznej, pl. Żołnierza Polskiego 20 (szklany pawilon w Alei Kwiatowej)

Zestawienie pakietów: LINK


6 kwietnia 2022

Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT zbliża się wielkimi krokami. Przez ponad tydzień, między 21 a 29 kwietnia 2022 roku, Szczecin żyć będzie teatralnym rytmem. W programie tego jednego z najstarszych, największych i najważniejszych polskich festiwali znalazło się niemal 50 wydarzeń. Sednem będą spektakle konkursowe (11 przedstawień), a dopełnieniem KONTRAteksty czyli interdyscyplinarne wydarzenia towarzyszące: kolejne prezentacje teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, performance, instalacja taneczna, a nawet… „uteatralizowane” kulinaria.

Wszystkich miłośników teatrów zapraszamy już w najbliższy piątek, 8 kwietnia 2022 roku, między 15.00 a 18.00 na Dziedziniec Menniczy Zamku Książąt Pomorskich do unikalnych konsultacji z Osobistymi Asystentami Programowymi KONTRAPUNKTU. W te role wcielą się m.in. dyrektor festiwalu Marek Sztark, członkowie Rady Programowej – Paula Rudź, Paweł Niczewski, Maciej Litkowski oraz Dariusz Mikuła, dyrektor Teatru Kana. Osobiści Asystenci pomogą ułożyć ścieżkę uczestnictwa w KONTRAPUNKCIE, wybrać specjalnie dedykowane spektakle oraz skompletować bilety. Tego popołudnia bilety będzie można nabyć w ATRAKCYJNYCH CENACH! Sprzedaż odbywać się będzie w stacjonarnym Punkcie Obsługi Klienta bilety.fm mieszczącym się w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej.

O oprawę artystyczną wydarzenia zadbają członkowie KONTRAbandy czyli najbardziej kreatywnego Wolontariatu artystycznego na świecie.

Osobiści Asystenci Programowi KONTRAPUNKTU
8 kwietnia 2022, 15.00 – 18.00
Dziedziniec Menniczy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie


5 kwietnia 2022

Z przyczyn technicznych spektakl „Byk” zostanie pokazany na Kontrapunkcie tylko raz, ale za to dla większej liczby publiczności!

Zapraszamy do Teatru Współczesnego w niedzielę, 24 kwietnia 2022 o godzinie 20.00.

Bilety zakupione na spektakl zapowiadany na godzinę 17.00 zachowują ważność lub podlegają bezproblemowemu zwrotowi (wg regulaminu platformy bilety.fm).

Dziękujemy za wyrozumiałość i przepraszamy za zmianę.  


Z przyczyn niezależnych od organizatorów 56. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT zapowiadany na 24 kwietnia 2022 spektakl „Wstyd” w wykonaniu Nowego Teatru w Warszawie zostaje odwołany.

W zamian proponujemy Państwu przedstawienie „Byk” w reżyserii Szczepana Twardocha (także scenariusz) oraz Roberta Talarczyka (także wykonanie). Producentami spektaklu są STUDIO teatrgaleria w Warszawie, Fundacja Teatru Śląskiego „Wyspiański” w Katowicach, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie oraz Instytut im. J. Grotowskiego we Wrocławiu.

Bilety zakupione na „Wstyd” zachowują ważność, nie wymagają wymiany blankietów (mowa o spektaklu o godzinie 20.00). Tych z Państwa, którzy zdecydują się na zwrócenie biletów, prosimy wykonanie czynności zgodnych z regulaminem platformy bilety.fm.