English version

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego
Koszalin

17 kwietnia 2012, godz. 16.00 i 21.30, Teatr Kana

Jak być kochaną
Agnieszka Jakimiak
(spektakl inspirowany opowiadaniem Kazimierza Brandysa)

Spektakl inspirowany opowiadaniem Kazimierza Brandysa oraz filmem Wojciecha J. Hasa prezentuje zmagania z opowieścią, która wymknęła się spod kontroli i z pamięcią, od której trudno się uwolnić. Bohaterka, aktorka znana z radiowej audycji jako „pani Felicja”, żyje zanurzona w przeszłości, rozpamiętując decydujące dla niej zdarzenie – niespełnioną wojenną miłość. Jej konfrontacja z innymi postaciami jest w istocie walką o własną tożsamość i miejsce w historii, odnalezione poza utartymi schematami mówienia, nazywania, wspominania. Pamięć płata figle, przeszłość przybiera zmienne kształty i formy, wspomnienie tworzy niebezpieczne związki z miłosną projekcją. Ryzykowne pragnienie zamieszkania w cudzej opowieści łączy się z pragnieniem zamieszkania we wspólnym micie heroicznej przeszłości. A co jeśli już nigdy tak pięknie nie wypełnią się dni i nie przyjdzie już nigdy zginąć latem i nie będą już nigdy tak boleć niezadane rany i nie będziemy maszerować przez niebiańskie polany?

„Włożyli (ściślej: włożyły; ekipa dramaturgiczno-reżysersko-scenograficzna jest czysto damska) stare opowiadanie Kazimierza Brandysa do kuchennego moździerza i z pomocą tłuczka utłukły na proszek. Na pojedyncze słowa, ba, nawet sylaby, głoski, melodyjki. I z tych cząstek elementarnych, z atomów pamięci zaczęły układać nowe struktury. Słowne, ale i sceniczne. Aktorzy dostali do wykonania swego rodzaju partytury dźwiękowo rytmiczno-ruchowe. Z poszczególnych sylab składali słowa, te zaś, powtarzane, odbijane, obrabiane, układały się w wyrazy, ciągi wyrazów, zdania. Asemantyczne z początku «ćwiczenia» nabierały sensu, blasku, odbijało się w nich jakieś wspomnienie, jakaś uporczywa fraza, piosenka, obraz, wydarzenie, emocja, namiętność – i gasło po chwili”.

Jacek Sieradzki

reżyseria – Weronika Szczawińska
dramaturgia – Agnieszka Jakimiak
scenografia – Izabela Wądołowska
inspicjent – Hanna Student
asystent reżysera – Artur Paczesny

występują: Natasza Aleksandrowitch (gościnnie), Artur Paczesny, Aleksandra Padzikowska (gościnnie), Piotr Wawer jr. (gościnnie), Jacek Zdrojewski

premiera – 8 października 2011

fot. Izabela Rogowska
http://www.btd.koszalin.pl