English version

Schaubühne am Lehniner Platz
Berlin

19 kwietnia 2012, godz. 13.00, Schaubühne am Lehniner Platz

MÄRTYRER
Męczennik

Benjamin Südel swoimi radykalnymi wypowiedziami na temat teorii ewolucji i homoseksualizmu prowokuje sprzeciw pani od biologii, jednak jej interwencja nie znajduje zrozumienia u dyrektora szkoły. Nauczyciel religii jest natomiast zachwycony i usiłuje pozyskać Benjamina dla kościoła. Podczas gdy Benjamin coraz bardziej popada w agresywny świat religijnego światopoglądu i terroryzuje otoczenie cytatami z Pisma Świętego, nauczycielka biologii zwalcza go coraz bardziej zdecydowanie. Eskalacja konfliktu wydaje się nie do uniknięcia. Nowa sztuka von Mayenburga opowiada historię zderzenia religijnej i świeckiej wizji świata oraz poddaje pod dyskusję różne twarze fanatyzmu.

„To coming-out młodego fanatyka. [...] Kiedyś ktoś taki zostałby maoistą, w Niemczech Wschodnich zapewne nazi, inni poddają się islamowi i mutują od Kevina do Kelima. [...] «Męczennik» to najlepsza od dawna sztuka tego autora. I to rzeczywiście coś znaczy w odniesieniu do autora, którego pozycji najlepszego niemieckiego dramaturga (obok całkiem odmiennego Pollescha) od dawna nikt nie poddaje w wątpliwość”.

Matthias Heine
Welt Online 2.03.2012

tekst i reżyseria – Marius von Mayenburg
scenografia i kostiumy – Nina Wetzel
muzyka – Malte Beckenbach, Jakob Grunert
dramaturgia – Maja Zade
światło – Erich Schneider

występują: Robert Beyer, Judith Engel, Moritz Gottwald, Urs Jucker, Jenny König, Eva Meckbach, Bernardo Arias Porras, Sebastian Schwarz

premiera – 29 lutego 2012

fot. Arno Declair
http://www. schaubuehne.de