English version

Wuppertaler Bühnen
Wuppertal, Niemcy

16 kwietnia 2012, godz. 18.00, Teatr Współczesny

Rost
Erinnerungen für die Zukunft
[Rdza. Wspomnienia na przyszłość]

Anne Hirth / büro für zeit + raum

Co po nas pozostanie? Co powinno pozostać? Co chcielibyśmy opowiedzieć o sobie tym, którzy kiedyś przyjdą po nas? Co miałoby zawierać kompletne archiwum dla potomności? Monę Lizę? Pewnie. Biblię Gutenberga? Też. Płytę CD Xaviera Naidoo? Mmmh... ale kiedyś również puszka coli stanie się takim artefaktem, trzeba tylko stosownie długo poczekać. Już wielokrotnie zastanawiano się nad tym, jak i czym zaprezentować się tym, którzy przyjdą po nas. Ale jak wytłumaczyć, jak smakują lody truskawkowe? Czy nasi prapraprawnukowie muszą wiedzieć, jak pachnie książka? A w ogóle – jak zarchiwizować pocałunek?

Uznana reżyserka sceny niezależnej Anne Hirth inscenizuje po raz pierwszy w Wuppertaler Bühnen. W 2005 roku założyła büro für zeit + raum z siedzibą w Berlinie. To kolektyw produkcyjny, konstytuowany przy każdej kolejnej inscenizacji na nowo. Jej prace reżyserskie komponowane są w ciągach skojarzeniowych, przy użyciu środków wyrazu zaczerpniętych z performance, gry aktorskiej, teatru tańca i instalacji. Zrealizowane z büro für zeit + raum inscenizacje choreograficzne („wait here for further instructions” oraz „Past is in Front of Ego”) były pokazywane na festiwalach w Berlinie, Hamburgu, Düsseldorfie, Bremie, Poczdamie, Stuttgarcie, Mannheim, Szczecinie, Krakowie, Paryżu i Helsinkach, gdzie zdobyły liczne nagrody.

„U Hirth mniej chodzi o postaci aniżeli o temat, do którego reżyserka podchodzi razem z trzema aktorami i muzykiem. Przy tym ta wielka entuzjastka tańca chciałaby zwrócić uwagę na kwestię podejścia do archiwaliów – słowo «Rost» (rdza) oznacza rozpad i śmierć, ale jednocześnie «kolekcjonowanie przeciw skończoności»”.

Martina Thöne
Westdeutsche Zeitung 12.08.2011

inscenizacja – Anne Hirth
scenografia i kostiumy – Alexandra Süßmilch
muzyka – Haarmann
dramaturgia – Oliver Held

występują: Ralf Haarmann, An Kuohn, Silvia Munzon Lopez, Juliane Pempelfort

premiera – 24 września 2011

fot. Uwe Stratmann
http://www.wuppertaler-buehnen.de