Wersja polska

The Zbigniew Raszewski Theatre Institute in Warsaw

April 18th, 2012 – 6.45 p.m., The Pleciuga Puppet Theatre

THE CHORUS OF WOMEN: Magnificat

„II Projekt CHÓRU KOBIET jest wypowiedzią na temat kobiety w systemie władzy Kościoła. Bez świętych i nie-świętych słów. To postoperowa forma, z której rodzi się wielogłosowy, popkulturowy MAGNIFICAT”.

Marta Górnicka

W II spektaklu CHÓR KOBIET konfrontuje się z najważniejszym obrazem kobiecości w Kościele – postacią Najświętszej Marii Panny. Z jego ideologiczną i estetyczną władzą. Z magnetyczną siłą tej świętej ikony kobiecości.

Cytaty z Biblii, przepisy kulinarne, teksty Jelinek, Mickiewicza i fragmenty Bachantek Eurypidesa chór miksuje z dźwiękiem komputera, trzaskiem migawek i fleszy, cytatami z gazet. Rytmizowana mowa i popowe frazy sprzęgają się z tradycyjnymi formami muzyki sakralnej. Nuty Magnificatu są samplowane, stają się podkładem dla tekstów kultury i reklam. Powstaje ideologiczno-dźwiękowy remiks. Matka Boska schodzi ze świętych obrazów.

„Rewelacja minionego sezonu teatralnego – eksperymentalny spektakl wyprodukowany w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Chór dwudziestu kilku kobiet pochodzących z różnych środowisk i wykonujących różne zawody – pod kierunkiem reżyserki Marty Górnickiej – śpiewa, szepcze, krzyczy, melorecytuje kolaż tekstów – od Sofoklesa i hymnów maryjnych po artykuły «Gazety Wyborczej» i przepisy kulinarne Nigelli Lawson”.

Roman Pawłowski
Gazeta Wyborcza 1.07.2011

„Nie widziałam, nie słyszałam, nie czułam w ciągu ostatnich lat tak mocnego głosu w sprawie polskiej religijności jak wczorajszego wieczoru w Instytucie Teatralnym. Owszem, to publicystyka, ale zarazem mocna wypowiedź angażująca emocje, a więc jak najbardziej artystyczna w tym najgłębszym, aż rytualnym sensie. Magnificat, radujmy się tym, że można wykrzyczeć w chórze złość i jedność”.

Inga Iwasiów
networkedblogs.com 29.06.2011

concept, libretto, direction – Marta Górnicka
score – IEN
choreography – Anna Godowska
scientific and literary co-operation – Agata Adamiecka
conductor consultation – Marta Sulewska
set design co-operation – Anna Maria Karczmarska
stage manager – Marek Susdorf
production – The Zbigniew Raszewski Theatre Institute in Warsaw

with the participation of: Justyna Chaberek, Ewa Chomicka, Alina Czyżewska, Paulina Drzastwa, Alicja Herod, Anna Jagłowska, Katarzyna Jaźnicka. Ewa Konstanciak, Ewa Kossak, Katarzyna Lalik, Agnieszka Makowska, Kamila Michalska, Katarzyna Migdalska, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Natalia Obrębska, Anna Rączkowska, Anna Rusiecka, Monika Sadkowska, Karolina Szulejewska, Kaja Stępkowska, Iwona Tołbińska, Agata Wencel, Karolina Więch, Anna Wodzyńska, Anna Wojnarowska

premiere – June 27th, 2011

photo – Antonio Galdamez Munioz & Witold Meysztowicz
http://www.chorkobiet.pl
http://www.instytut-teatralny.pl