Wersja polska

Schaubühne am Lehniner Platz
Berlin

April 19th, 2012 – 1.00 p.m., Schaubühne am Lehniner Platz

MÄRTYRER

Benjamin Südel swoimi radykalnymi wypowiedziami na temat teorii ewolucji i homoseksualizmu prowokuje sprzeciw pani od biologii, jednak jej interwencja nie znajduje zrozumienia u dyrektora szkoły. Nauczyciel religii jest natomiast zachwycony i usiłuje pozyskać Benjamina dla kościoła. Podczas gdy Benjamin coraz bardziej popada w agresywny świat religijnego światopoglądu i terroryzuje otoczenie cytatami z Pisma Świętego, nauczycielka biologii zwalcza go coraz bardziej zdecydowanie. Eskalacja konfliktu wydaje się nie do uniknięcia.

Nowa sztuka von Mayenburga opowiada historię zderzenia religijnej i świeckiej wizji świata oraz poddaje pod dyskusję różne twarze fanatyzmu.

„To coming-out młodego fanatyka. [...] Kiedyś ktoś taki zostałby maoistą, w Niemczech Wschodnich zapewne nazi, inni poddają się islamowi i mutują od Kevina do Kelima. [...]

«Męczennik» to najlepsza od dawna sztuka tego autora. I to rzeczywiście coś znaczy w odniesieniu do autora, którego pozycji najlepszego niemieckiego dramaturga (obok całkiem odmiennego Pollescha) od dawna nikt nie poddaje w wątpliwość”.

Matthias Heine
Welt Online 2.03.2012

text & direction – Marius von Mayenburg
set & costumes design – Nina Wetzel
music – Malte Beckenbach, Jakob Grunert
dramaturgy – Maja Zade
light – Erich Schneider

performed by: Robert Beyer, Judith Engel, Moritz Gottwald, Urs Jucker, Jenny König, Eva Meckbach, Bernardo Arias Porras, Sebastian Schwarz

premiere – February 29th, 2012

photo – Arno Declair
http://www. schaubuehne.de