English version

PER ANANIASSEN
norweski dramaturg, wykładowca, w latach 90. ubiegłego wieku performer i aktor. Jest kierownikiem The Network of Performing Art in Norway, dyrektorem artystycznym i menedżerem Teaterhuset Avant Garden w Norwegii oraz kuratorem Bastard – Trondheim International Performing Arts Festival. W roku 2012 brał udział w pozakonkursowym performansie KONTRAPUNKTU „The curator’s piece (A trial against art)”.

THOMAS IRMER
niemiecki literaturoznawca, krytyk teatralny, wykładowca. Publikuje w wielu europejskich i amerykańskich czasopismach fachowych, m.in. w „Theater heute”, także w polskich: „Dialogu”, „Notatniku Teatralnym”, „Teatrze” i „Didaskaliach”. Mieszka w Berlinie.

MAŁGORZATA SIKORSKA-MISZCZUK
dramatopisarka i scenarzystka, autorka sztuk „Szajba”, „Śmierć Człowieka-Wiewiórki”, „Katarzyna Medycejska”, „Burmistrz”, „Walizka”, „Człowiek z Polski w czekoladzie”, „Zaginiona Czechosłowacja”, „Żelazna Kurtyna”, „Koniec świata”, „Madonna”, „Bruno Schulz: Mesjasz” oraz „Niezwykła podróż Pana Wieszaka” (dla dzieci). Napisała także scenariusz serialu „Niania” oraz scenariusz pełnometrażowego filmu animowanego „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń” (2003). Jej dramaty były nagradzane na festiwalach i konkursach teatralnych oraz tłumaczone na wiele języków. Uważana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek współczesnej polskiej dramaturgii. Za najnowszą sztukę, „Popiełuszko. Czarna msza”, otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2012.

MARYLA ZIELIŃSKA
teatrolog. Była sekretarzem literackim w Starym Teatrze w Krakowie, rzecznikiem prasowym i kuratorem programu impresaryjnego 2000–2009 w Teatrze Narodowym w Warszawie. Pracowała jako redaktor i dziennikarz w „Didaskaliach. Gazecie Teatralnej”, „Gazecie Wyborczej”, „Teatrze”; publikowała w wielu czasopismach polskich i zagranicznych. Jest autorką tekstów do albumu zdjęć Jarzyna: „Teatr / Theatre” (Warszawa 2009), redaktorem i autorką tekstów do katalogu „Theaterslam. Neueste dramatik aus Polen” (Berlin 2011). Od 2011 prowadzi konwersatorium o teatrze współczesnym na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od października 2012 kierownik literacki Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

MICHAŁ WALCZAK
dramatopisarz i reżyser, autor sztuk „Piaskownica”, „Podróż do wnętrza pokoju”, „Dziwna rzeka”, „Kopalnia”, „Pierwszy raz”, „Polowanie na łosia” i „Amazonia” oraz sztuk dla dzieci. Jest jednym z najczęściej wystawianych współczesnych młodych dramaturgów, a jego dramaty zdobyły nagrody w konkursach i na festiwalach teatralnych. Obecnie współtworzy scenariusz i reżyseruje kolejne odcinki kabaretu „Pożar w burdelu”, prezentowane w Klubie Komediowym Chłodna.