English version

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego
Koszalin

19 kwietnia 2013, godz. 15.30 i 18.40, Teatr Kana

KOBIETA Z PRZESZŁOŚCI
Roland Schimmelpfennig

Praca nad „Kobietą z przeszłości” według Rolanda Schimmelpfenniga to dla nas doświadczenie niezwykłe z kilku względów. Po pierwsze i najważniejsze, z uwagi na zaangażowanie i pracę aktorów, którzy doszli znacznie dalej niż śmieliśmy przypuszczać. Każda z czterech osób na scenie wykonała gigantyczną robotę, która wręcz nas onieśmieliła.

Po drugie, równie ważne stały się dla nas eksperymenty z narracją teatralną, próba wciągnięcia widza do teatralnej gry, w której ma szanse również na czynne uczestnictwo. Pojęcie gry, a może nawet rozgrywki, stało się dla nas punktem odniesienia nie tylko dla relacji postaci z postaciami, lecz także postaci/aktorów z widzami.

Po trzecie, ważny dla nas obszar to odmienność, zadanie, które postawiliśmy przed sobą bardzo świadomie, wyrzekając się groteski i przymrużenia oka, stawiając na prawdziwy i intymny kontakt między scenicznymi partnerami, a ich teatralne istnienie umieszczając w pogrążonej w wiecznym remoncie przestrzeni opakowanej w białą folię, z której wspierające każdego rasowego podglądacza reflektory wydobywają kolejne sceny-kadry.

Ewelina Marciniak i Michał Buszewicz

przekład – Karolina Bikont
dramaturgia – Michał Buszewicz
reżyseria – Ewelina Marciniak
scenografia i oprawa wizualna – Marta Stoces mizBeware
oprawa muzyczna –Adam Adaggio Hryniewicki

premiera: 16 czerwca 2012

występują:Beata Niedziela (gościnnie), Artur Paczesny, Katarzyna Zawadzka (gościnnie), Jacek Zdrojewski

fot. Michał Buszewicz
www.btd.koszalin.pl