English version

Wojtek Ziemilski
Polska

16 kwietnia 2013, godz. 16.00 i 20.00, Teatr Polski

MAŁA NARRACJA

Minęły trzy lata od premiery „Małej narracji”. Myślałem, że po jakimś czasie mój spektakl przestanie być odbierany w Polsce na płaszczyźnie polityczno-historycznej. Że temat IPN-u i powiązanych z nim trudnych relacji z przeszłością będzie już tak obszernie przedyskutowany, że zaczną wychodzić inne warstwy spektaklu -– pytania o pamięć, tożsamość, ciało. O miejsce subiektywnej relacji w świecie, który żąda obiektywności. Tymczasem wygląda na to, że w Polsce bardzo trudno jest uwolnić się od tych historii. Podczas gdy po zagranicznych pokazach publiczność zastanawiała się nad relacją człowieka do państwa, języka do tożsamości, w Polsce dyskusje szybko kierowały się w stronę teczek, i kategorycznej oceny czynów z przeszłości.

Czy to źle? Na pewno utrudnia to wycofanie się z walki o rację, o jedną, ostateczną prawdę, która nas wyzwoli (a naszych przeciwników zlikwiduje?). Utrudnia odnalezienie czegoś poza polityczną dyskusją.

Ale zarazem pokazuje, jak bardzo zaangażowana jest polska publiczność. Mocno przeżywa „Małą narrację”, dyskutuje o niej, wyciąga własne wnioski. A to dla autora duża satysfakcja.

Wojtek Ziemilski

scenariusz, reżyseria – Wojtek Ziemilski
konsultacja scenograficzna – Katarzyna Jarnuszkiewicz

występuje: Wojtek Ziemilski

fot. Krzysztof Bieliński