English version

Narodowy Stary Teatr
im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

15 kwietnia 2013, godz. 16.00, Teatr Lalek „Pleciuga”

PAW KRÓLOWEJ

Paw królowej jest protest songiem na temat zbiorowej manipulacji. Wszystko w tym spektaklu jest w języku, który powstaje z zasłyszanych błędów, skarłowaciałych stereotypów i wszechobecnej powagi naszego języka. Tak właśnie mówimy, na taki język jest programowana medialna przestrzeń komunikatów i sloganów, które w dobie szybkiej informacji stały się narzędziem sprawowania kontroli. Chcieliśmy zrobić spektakl dezynwoltury, upojenia absurdem dźwięków i marzeniem o nowej wspólnocie językowego kaprysu.

Paweł Świątek

Druga książka Doroty Masłowskiej, „Paw królowej”, podobnie jak jej młodzieńczy debiut, czyli powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, podzieliła krytyków, którzy musieli jednak przyznać, że jest „nie gorzej jest napisana niż tamta, stara. I równie desperacka, i równie jadowita” („Tygodnik Powszechny”). Masłowska, która debiutowała jeszcze w liceum, jest osobą obdarzoną fenomenalnym słuchem językowym, a w jej powieściach równie ważny – o ile nie ważniejszy – od fabuły jest sposób prowadzenia narracji. Powieści te „dzieją się” w języku, dlatego stanowią prawdziwe wyzwanie dla tłumaczy.

adaptacja i dramaturgia – Mateusz Pakuła
reżyseria – Paweł Świątek (PWST)
scenografia – Marcin Chlanda

premiera – 27 października 2012

występują: Szymon Czacki, Wiktor Loga-Skarczewski, Paulina Puślednik, Małgorzata Zawadzka

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach projektu „IV edycja festiwalu re_wizje w Małopolsce” ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007–2013.

fot. Ryszard Kornecki
www.stary.pl