English version

MAGDA FERTACZ
dramatopisarka, scenarzystka filmowa i projektantka wnętrz, dramaturg Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, laureatka m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jej debiutancka sztuka „Kurz” została wyróżniona w konkursie Radom Odważny w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Radomiu (2005) i wystawiona w Teatrze Narodowym w Warszawie. Napisała m.in. „Absynt”, „Trash Story” i „Śmierć Kalibana”. Szczecinianie pamiętają jej „Białe Baloniki”, wyreżyserowane przez Piotra Ratajczaka w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (2010), widzowie KONTRAPUNKTU – sztukę „III Furie” (napisaną z Sylwią Hutnik i Małgorzatą Sikorską-Miszczuk, a wyreżyserowaną przez Marcina Libera w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, 2011), nagrodzoną na KONTRAPUNKCIE 2012. Obecnie Magda Fertacz prowadzi kurs dramatopisarski w szkole pisarskiej Maszynadopisania.pl.

JON REFSDAL MOE
norweski krytyk teatralny i krytyk sztuk wizualnych, kurator, pracownik naukowy przebywający na stypendium badawczym Theater Science of Oslo University. Od 2009 jest dyrektorem Black Box Teater w Oslo (Norwegia). Black Box Teater, założony w 1985, to jedno z najważniejszych w Norwegii miejsc zajmujących się norweską i międzynarodową współczesną sztuką performatywną. Teatr ma profil międzynarodowy i prezentuje szeroki wybór międzynarodowych produkcji, a także promuje współczesny norweski teatr

DIRK PILZ
niemiecki krytyk teatralny, literaturoznawca i wykładowca uniwersytecki. Był redaktorem „Berliner Zeitung”, „Frankfurter Rundschau” i „Theater der Zeit”, obecnie pisze dla „Berliner Zeitung” i „Neue Zürcher Zeitung”. Jest współzałożycielem utworzonej w 2007 strony Nachtkritik.de (www.nachtkritik.de), pierwszego niezależnego, ponadregionalnego internetowego portalu publikującego felietony teatralne.

PAWEŁ PŁOSKI
kierownik działu literackiego Teatru Narodowego w Warszawie, członek redakcji miesięcznika „Teatr”, korespondent czeskiego dwumiesięcznika „Svet a divadlo”, członek Rady Programowej Centrum Sztuki Galeria El w Elblągu. Zajmuje się polityką teatralną i organizacją życia teatralnego; brał udział w opracowywaniu „Programu rozwoju kultury w Warszawie w latach 2009–2020”, przygotowywał raport o przemianach organizacyjnych w polskim teatrze w latach 1989–2009 na potrzeby Kongresu Kultury Polskiej. Przez dwa lata na łamach „Magazynu Elbląskiego” publikował m.in. artykuły o historii teatru w Elblągu. W 2008 został laureatem Nagrody im. Jerzego Koeniga.

PAWEŁ WODZIŃSKI
reżyser teatralny, scenograf teatralny, telewizyjny i operowy, prezes Towarzystwa Teatralnego, które w 1998 utworzył wraz z Pawłem Łysakiem oraz grupą młodych aktorów, reżyserów i muzyków w celu promowania współczesnej dramaturgii i głoszenia idei teatru społecznie zaangażowanego. W latach 2000–2003 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. W 2002 nagrodzony Medalem Młodej Sztuki za promocję teatru jako przestrzeni sporu. W latach 2005–2007 kurator polskiej ekspozycji narodowej na 11. Praskim Quadriennale, kurator wystawy „Przestrzeń teatru zaangażowanego” w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie.