English version

CENTRALA

7 kwietnia 2014, godz. 19.00 | Teatr Współczesny
czas trwania spektaklu: 90 min

CHOPIN BEZ FORTEPIANU
Barbara Wysocka, Michał Zadara

Objawieniem był dla mnie Chopin bez fortepianu [...] spektakl okazał się oszałamiającym manifestem wolności artysty. Wysocka i Zadara [...] upomnieli się o Chopina – rewolucjonistę – i co najważniejsze, stworzyli niehermetyczny język do rozmowy o emocjach wpisanych w muzykę poważną. Nie było jeszcze takiego przedsięwzięcia w polskim teatrze [...]. Chopin Zadary i Wysockiej jest hołdem dla teatru eksperymentalnego, który nie zdradza kultury wysokiej i staje się współcześnie klasyczny przez samą jakość wykonania. To nowy ton w polskim teatrze, oby nie został zmarnowany.

Łukasz Drewniak, Post Open’er Theatre. Notatki z Boskiej Komedii, www.teatralny.pl

Michał Zadara podejmuje się reinterpretacji i „odzyskania” dla współczesności repertuaru klasycznego. W Chopinie ta współczesność jest nie tylko werbalizowaną w trakcie wykładu nowoczesną interpretacją dzieła Chopina, ale przede wszystkim – nowatorską formą samego spektaklu i myślenia o tym, czym może być teatr. Performans Wysockiej jest na przemian zabawny i poruszający, lekki i dotkliwy, wypowiadany raz ze swadą, raz z pasją. Dzięki niej konceptualny spektakl nabiera energii i siły drapieżnego postulatu.

Marcin Kościelniak, Znowu bosko, „Tygodnik Powszechny”

Produkcja: CENTRALA

Misją CENTRALI jest tworzenie aktualnych i nowatorskich dzieł, wykraczających poza przyjęte normy nie tylko pod względem estetyki i treści, lecz także pod względem relacji w procesie produkcji. CENTRALA prezentuje spektakle w instytucjach, z którymi współpracuje, nie ma własnej siedziby. W CENTRALI rozumiemy, że kontekst determinuje sens. Rama jest tak samo ważna jak obraz i nie ma sensu pokazywać nowych obrazów w starych ramach, ponieważ chodzi w nich o coś całkiem innego niż dawniej. CENTRALA nie tylko wymyśla nowe estetyki, obrazy i dźwięki, lecz także wymyśla je w nowych kontekstach instytucjonalnych i ekonomicznych. CENTRALA stworzyła dotąd spektakle: Chopin bez fortepianu, Wszyscy byli odwróceni oraz 10 politycznych piosenek.

reżyseria – Michał Zadara
muzyka – Fryderyk Chopin
światło oraz projekcje wideo – Artur Sienicki
menedżerka projektu – Marta Kuźmiak

premiera – 23 marca 2013

występują: Barbara Wysocka oraz kwintet Sinfonietty Cracovia

fot. Natalia Kabanow
www.centralateatr.wix.com/centrala