English version

Teatr WARSawy
Warszawa

10 kwietnia 2014, godz. 19.30 | Teatr Polski
11 kwietnia 2014, godz. 18.00 | Teatr Polski
czas trwania spektaklu: 90 min (+ 20 min bisy)

GORĄCZKA POWSTAŃCZEJ NOCY
Maciej Łubieński i Michał Walczak

[...] bliższa jest mi Gorączka powstańczej nocy, bo skuteczniej leczy z choroby postpamięci i budzi krytyczną świadomość. Za czerwoną kurtynką z napisem „Le bordel artistique” pulsuje życie, współczesna Warszawa miesza się z powstańczą [...]. Gorączka powstańczej nocy uwodzi afirmacją życia na przekór tragicznej historii.

Roman Pawłowski, Czy zwerbują hipsterów do Powstania? Dwa odważne spektakle, cjg.gazeta.pl

Gorączka powstańczej nocy, choć w bardzo nietypowy i wciąż jeszcze w tym kraju ryzykowny sposób, wpisuje się w obchody rocznicowe; udowadnia, iż nawet poprzez ironiczny śmiech można czcić pamięć i budzić świadomość historyczną, odnosząc się jednocześnie do współczesności tak bliskiej, że po wyjściu z Teatru, czy tego chcemy, czy nie, mamy ją na wyciągnięcie ręki. Ów ironiczny śmiech jest nie z powstańców i ich zrywu, ale ze współczesnych warszawiaków i tego miasta, tak pełnego absurdów, arogancji władzy, kompletnie aspołecznych postaw, taniego karierowiczostwa, póz i wymuszonych, ostentacyjnych mód, które da się niejednokrotnie pojąć jedynie będąc właśnie tu i teraz. I tak oto umiejętnie splecione wątki ze współczesności i świata powstańczego z 1944 roku nagle zyskują swój głębszy sens, a na pozór syntetyczna i sztuczna mikstura okazuje się eliksirem prawdy o nas samych.

Marek Kubiak, Tęsknota za Niewarszawą, Teatr dla Was

reżyseria – Michał Walczak
scenografia – Julia Skrzynecka
muzyka – Wiktor Stokowski, Maciej Łubieński, Marcin Wippich

premiera – 1 sierpnia 2013

występują: Anna Smołowik, Agnieszka Przepiórska, Monika Babula, Lena Piękniewska, Andrzej Konopka, Mariusz Laskowski, Maciej Łubieński, Tomasz Drabek, Wiktor Stokowski

fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska
www.teatrkonsekwentny.pl