English version

Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego
Zielona Góra

8 kwietnia 2014, godz. 16.00 | Teatr Polski
czas trwania spektaklu: 80 min

KAZIMIERZ I KAROLINA
Ödön von Horváth

[...] bohaterowie Klemma, owi przybysze z mitycznej centralnej Polski to VIP-y skrojone na miarę prowincji. Zdradzają ich tanie garnitury i twarze pozbawione wyrazu. Wszyscy są siebie warci. Wszyscy grają w tę samą, opartą na kłamstwie grę, której celem jest wyszarpanie czegoś dla siebie, przeżycie chwili zapomnienia. Chodzi o to, by dać jak najmniej i wziąć jak najwięcej. Bilans musi być korzystny.

Jacek Cieślak, Zeppelin w stolicy żużla, „Teatr”

Wojtek Klemm, reżyser działający między Polską, Niemcami a Izraelem, od dłuższego czasu bierze na warsztat kanon europejskiej dramaturgii. Od XVI-wiecznego hiszpańskiego dramaturga Pedra Calderóna po Sartre’a, Brechta i Heinera Müllera. Nie przepisuje ich sztuk na nowo – raczej uważnie czyta, stawiając w nowych kontekstach. Jego zielonogórski spektakl „Kazimierz i Karolina” to chyba najciekawsze u nas wystawienie Horvátha. [...] Klemm nie dał się zwieść pozornemu sentymentalizmowi ani jarmarcznej rodzajowości sztuk Horvátha [...]. Teatr Klemma działa mniej nachalnie, a bardziej celnie. Zamiast niezbyt odkrywczo stwierdzać: „Wtedy też był kryzys”, albo patetycznie ostrzegać przed powtórką z faszyzmu, reżyser precyzyjnie analizuje relacje między postaciami. Przygląda się ich hipokryzji okiem socjologa, a nie moralisty. [...] Ostatnie spektakle Klemma opowiadają o wyobraźni w kryzysie. [...] Tak jest też w zielonogórskim przedstawieniu. Co z tego, że bohaterowie Horvátha mają strzępki języka, którym mogą opisywać swoją sytuację – przebąkują coś o „awansie społecznym” czy „bezrobociu” – skoro miotające nimi siły są potężniejsze od nich?

Witold Mrozek, Wyobraźnia w kryzysie, „Gazeta Wyborcza”

przekład – Jacek St. Buras
reżyseria – Wojtek Klemm
dramaturgia – Michał Pabian
scenografia – Wojtek Klemm, Torsten König
choreografia – Magda Jędra
muzyka – Micha Kaplan
światło – Torsten König
kostiumy Sandra – Fink
asystenci reżysera – Paulina Dudzińska, Tomasz Kaczorowski

premiera – 21 września 2013

występują: Hanna Klepacka, Przemysław Kosiński, Dawid Rafalski, Anna Haba, Ernest Nita, Aleksander Podolak, Piotr Lizak, Karolina Honchera, Marta Frąckowiak

fot. Bartłomiej Sowa
www.teatr.zgora.pl