English version

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

9 kwietnia 2014, godz. 16.00 i 20.00 | Teatr Współczesny
czas trwania spektaklu: 90 min

MORRISON/ŚMIERCISYN
Artur Pałyga

„Morrison/Śmiercisyn” zanurza widzów w onirycznym, spowitym czerwienią i czernią, niedosłownym wizualnie i tekstowo świecie. To spektakl-podróż w czasie, badający cienką granicę pomiędzy życiem i śmiercią – człowiekiem i lalką. To jednocześnie przygoda zarówno dla fanów grupy The Doors, jak i dla osób nieinteresujących się twórczością tego zespołu. To przede wszystkim rozmowa – z żywymi i umarłymi.

(materiały promocyjne teatru)

Pałyga i Passini opowiadają o takim ludzkim doświadczeniu. O buncie wiodącym do mistycznych wręcz wtajemniczeń. Kiedy pozbywamy się więzi społecznych, zrywamy z nawykami i normami, to co nam pozostaje? Czego dowiadujemy się o sobie? [...] Pałyga i Passini bardzo zręcznie stawiają pytania o sens buntu owianych legendą bohaterów popkultury. Pokazują bowiem legendę Morrisona także jako towar i produkt.

Krzysztof Derdowski, Bunt na sprzedaż i nie tylko w Teatrze Polskim, bydgoszcz24.pl

Marionetka ma obowiązek ożyć, wstać i zabawiać widzów dalej. Jeśli powiemy sobie, że Morrison był marionetką, to następne pytanie, jakie trzeba sobie postawić, brzmi: kto pociąga za sznurki – Bóg, szatan, czy publiczność, a może jeszcze ktoś inny. Próbujemy otwierać historię Morrisona poprzez teatr. Nie opowiadać życiorysu, tylko zacząć od ostatnich momentów jego życia, czyli od obrazu w wannie, gdy znaleziono go martwego w paryskim mieszkaniu.

Paweł Passini, wywiad Małgorzaty Kroczyńskiej Paweł Passini: Ta bezczelność mnie ekscytuje, mmopole.pl

reżyseria – Paweł Passini
scenografia – Zuzanna Srebrna
projekcje – Maria Porzyc
opracowanie muzyczne – Paweł Passini, Sambor Dudziński
asystent reżysera – Grzegorz Grecas
pomoc w realizacji dźwięku – Łukasz Wójcik

prapremiera – 23 lutego 2013

występują: Sambor Dudziński, Beata Passini, Karolina Gorzkowska, Aleksandra Mikołajczyk, Mariola Ordak-Świątkiewicz, Helena Sujecka, Zygmunt Babiak, Łukasz Bugowski, Krzysztof Jarota, Miłosz Konieczny

Spektakl prezentowany w ramach projektu „Pomosty teatru – pomosty kultury. O wzajemnym oddziaływaniu teatru polskiego i niemieckiego”.

fot. Rafał Mielnik
www.teatrlalki.opole.pl