English version

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego
Wałbrzych

12 kwietnia 2014, godz. 18.30 | Teatr Współczesny
bilety w wolnej sprzedaży:
13 kwietnia 2014, godz. 18.00 | Teatr Współczesny
czas trwania spektaklu: 180 min (2 przerwy)

NA BOGA!
Jarosław Murawski

Swojski kicz jasełek Murawski łączy z ostrzem pióra dobrego felietonisty. „South Park” spotyka się tu z „Faustem” i „Dziadami”, kabaret z ludowym teatrem misteryjnym. Mamy więc multum ironicznych nawiązań do bieżącego życia politycznego. Dostaje się również głośnym postaciom ze środowiska teatralnego – tropicielom lewackich i gejowskich spisków w teatrze, ale też bohaterce ostatniej facebookowej afery z nowym papieżem w roli głównej.

Witold Mrozek, Uprzejmie zapraszamy do grobu, „Gazeta Wyborcza”

Spektakl nie opowiada się po żadnej ze stron wojny polsko-polskiej. Zwraca natomiast uwagę na istniejący od wielu lat konflikt, który co jakiś czas wybucha z większym natężeniem. Nikt nie uchroni się przed drwiną, bowiem nikt nie jest krystalicznie czysty. Zastosowanie kategorii groteski uwypukla smutne przesłanie, że „My, Polacy, już tak mamy” [...].

Aleksandra Skorupa, „Bóg umarł” – Liber, Teatr dla Was

Otóż Marcin Liber i wałbrzyszanie nie dali się skusić na żaden dystans czy nawias. Nie wprowadzili projekcji, songów, metakomentarzy. Uznali jak za króla Ćwieczka: ma wybrzmieć tekst. [...] Ma wypełniać tyrady aktorskim kunsztem, ma skupiać uwagę na wywodzie, a nie rozpraszać go w dygresjach. Bo właśnie to się widzom należy – nie formalne popisy! Powstał spektakl skupiony, skoncentrowany, powiedziałoby się, pięknie przejęty misją. Dojrzale grany przez wyćwiczony w rozmaitych poetykach zespół, ze świetnymi rolami.

Jacek Sieradzki, Najpierw jednak nie-wiara, „Odra”

reżyseria – Marcin Liber
dramaturgia – Michał Pabian
scenografia i kostiumy – Grupa Mixer
muzyka – Aleksandra Gryka
opracowanie muzyczne – Małgorzata Sarbak
światła – Mirek Kaczmarek
asystent reżysera – Tomasz Kaczorowski

premiera – 20 kwietnia 2013

występują: Małgorzata Białek (gościnnie), Angelika Cegielska / Ewelina Żak, Sara Celler-Jezierska, Karolina Krawiec, Joanna Łaganowska, Małgorzata Łakomska (gościnnie) / Irena Sierakowska, Rozalia Mierzicka, Irena Wójcik, Mirosława Żak, Włodzimierz Dyła (gościnnie), Rafał Kosowski, Piotr Mokrzycki, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Czesław Skwarek, Piotr Tokarz, Ryszard Węgrzyn

Zadanie współfinansowane ze środków budżetowych Województwa Dolnośląskiego

fot. Bartłomiej Sowa
www.teatr.walbrzych.pl