English version

OFFicyna w KONTRAPUNKCIE
kurator: Bartosz Wójcik
we współpracy ze Schloss Bröllin

noc z 11 na 12 kwietnia 2014, północ | Teatr Kameralny, Loft Art
wstęp wolny

NOC PERFOMERÓW

Międzynarodowa prezentacja sztuki żywej ukazuje różne obszary działań performatywnych – od doznań indywidualnych, poprzez operacje w obszarach interdyscyplinarnych, aż po działania o podłożu społeczno-tożsamościowym. Twórcy poruszają w swoich akcjach materię live art, sięgając po ruch, słowo, dźwięk, obraz, intermedia i działania interaktywne.

plataplata

I AM (NOT) I

Kilkoro performerów mówi o sobie, odtwarza codzienne sytuacje niczym własną fantazję, podważa to, czego większość bywa pewna: JA. PRAWDZIWE JA przestaje być oczywiste, porusza się pomiędzy tym, co rzeczywiste, a tym, co fikcyjne. Media społecznościowe, służby specjalne i przemysł chcą wiedzieć o nas wszystko. Kategoryzują nas, wtłaczając w system algorytmiczny, by wiedzieć o nas rzeczy, których sami nigdy nie będziemy świadomi.

Co więc zobaczysz, patrząc na znajdujące się na scenie trzy kobiety, z których każda mówi o SOBIE, nie rozróżniając pomiędzy sobą? O jednej czy trzech osobach?

Performance grupy plataplata, występują: Lisann Behm, Nora Decker, Matthias Jochmann, Frederike Malke, Anna Ortmann.

Założona w 2011 roku berlińska grupa plataplata zajmuje się działaniami scenicznymi. Stara się używać wszystkich możliwych środków teatralnych, wykorzystuje też swoje doświadczenia związane z teatrem dramatycznym i teatrem lalek, performancem, tańcem, instalacjami wideo, świetlnymi, dźwiękowymi i przestrzennymi, dramaturgią i scenografią.

www.plataplata.de

ANDRZEJ PAWEŁCZYK

Urodzony w 1964 roku, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Performer, architekt, kurator i animator projektów artystycznych. Projektując, analizuje granice pomiędzy dekonstrukcją formy a humanistyczną koniecznością architektury. W 2013 założył Galerię Sztuki Współczesnej „miejsce sztuki44”, w której realizuje autorski program artystyczny. Porusza zagadnienia związane z tożsamością i społecznymi funkcjami sztuki w sytuacji granicznej, rozumianej poprzez etos, ale i jako „obrzeże obrazu”. Posługując się językiem „widzenia peryferyjnego”, wnikliwie bada i analizuje otoczenie. Świadomie marginalizuje to, co oficjalne i wymagalne poprzez polityczną, społeczną i kulturową poprawność. Istota takiego spojrzenia pozwala wydobyć granicę pomiędzy twórczością a życiem, by móc ją przekraczać, rozumiejąc sztukę jako transgresję i prowadząc ku temu, by „widzenia” nie rozpatrywać jedynie w kategoriach biologicznych, lecz jako skomplikowany proces myślowy.

INSTYTUT SEDINY

Kolejne spotkanie twarzą w twarz z Sediną – postacią historyczną, patronką Szczecina, opiekunką artystów, marynarzy bez wody, podszczecińskiej puszczy, wody z marynarzami i nieartystów. Poprowadzą je doświadczeni liczni pracownicy Instytutu Sediny. Instytut skupia najbardziej oddanych adeptów sedinologii. Jego zadaniem jest działalność naukowo-badawcza oraz upowszechnianie wyników badań wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Mityngi kulturowo-duchowe, odbywające się od 2010 roku, ukazują nie tylko bogatą osobowość Sediny, lecz także społeczny potencjał szczecińskiej duchowości. Spotkania te, połączone z rozrywką w dobrym guście, dalekie są od taniego sekciarstwa, oferując autentyczną lokalną więź z Sediną, zabarwioną antygotycką mistyką i doprawioną nutką hitchcockowskiego suspensu.

To, co dla jednych jest Nocą Performerów, dla innych staje się Dniem Sediny.

Marta Jesswein – osobista asystent Sediny
dr Bartosz Wójcik – kustosz Instytutu Sediny
oraz liczni współpracownicy Instytutu Sediny

www.sedina.info.pl

Działania zorganizowane w ramach projektu „Pomosty teatru – pomosty kultury. O wzajemnym oddziaływaniu teatru polskiego i niemieckiego”.