English version

Teatr im. Juliusza Osterwy
Lublin

8 kwietnia 2014, godz. 18.30 | Teatr Lalek „Pleciuga”
czas trwania spektaklu: 110 min

BYŁ SOBIE POLAK, POLAK, POLAK I DIABEŁ
Paweł Demirski

„Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł” Pawła Demirskiego to rzecz o polskim czyśćcu, który jednak częściej przypomina piekło niż przedsionek raju. W zawieszeniu pomiędzy życiem a śmiercią oglądamy bohaterów szamoczących się z polskimi kompleksami i traumami, trywialna codzienność miesza się z najważniejszymi wydarzeniami z polskiej historii XX wieku, a potoczny język z fragmentami nieoczywistej poezji. W tej okrutnie śmiesznej sztuce stale całkiem serio powracają pytania – co się stało z nami jako wspólnotą, jaka jest współczesna Polska i Polacy, skąd się w nas wzięło paraliżujące wiele działań przekonanie, że jesteśmy peryferiami Europy i wreszcie – jak mówi podtytuł – dlaczego „w heroicznych walkach narodu polskiego wszystkie sztachety zostały zużyte”.

Jarosław Cymerman, materiały promocyjne teatru

[...] Remigiusz Brzyk, wespół z Pawłem Demirskim, opowiadają nam [...] ponurą baśń o nieuniknionej klęsce każdego wielkiego projektu cywilizacyjnego w Polsce. [...] W spektaklu Brzyka nie tylko „kurwa” Demirskiego jest z ducha Wyspiańskiego. Czuć w nim także rytm chocholego tańca, który odtańcowują bohaterowie, by raz jeszcze zawładnąć naszą osobistą opowieścią. To ofiary krwiopijczego kapitalizmu, a może dalekie widma nekrofilskiego dyskursu romantycznego, który fetyszyzuje swój własny zmierzch. [...] Brzyk artykułuje [...] wszystkie składniki rodzimego piekła, rozpętując na scenie karnawał żywych trupów. Oto przeżywamy permanentne załamanie społeczno-ekonomiczno-nerwowo-dziejowe. [...] Brzyk jest bezlitosny – fatalizm przenika każdy wymiar spektaklu.

Michał Centkowski, Suma wszystkich strachów, www.dwutygodnik.com

reżyseria i scenografia – Remigiusz Brzyk
opieka dramaturgiczna – Paweł Demirski
kostiumy i współpraca scenograficzna – Iga Słupska, Szymon Szewczyk
muzyka – Jacek Grudzień

premiera – 25 maja 2013

występują: Marta Ledwoń, Marta Sroka, Halszka Lehman, Daniel Dobosz, Wojciech Rusin, Przemysław Gąsiorowicz, Krzysztof Olchawa, Paweł Kos

fot. Bartlomiej Sowa
www.teatr.lublin.pl