English version

Teatr Lalek „Pleciuga”
Szczecin

12 kwietnia 2014, godz. 12.30 | Teatr Lalek „Pleciuga”
czas trwania spektaklu: 60 min

BAJKI SAMOGRAJKI
Jan Brzechwa

Augustynowicz jest daleka od budowania bajek w kolorowych, ale kiczowatych dekoracjach i kostiumach. Wystawia teksty Brzechwy z paletą właściwych jej teatrowi środków. [...] To spotkanie z wierszem, który pobudza dziecięcą wyobraźnię w teatrze. [...] Augustynowicz pokazuje, że siła Brzechwy tkwi w rytmie i melodii wiersza.

Ewa Podgajna, Świetny Brzechwa dla dużych i mniejszych w „Pleciudze”, „Gazeta Wyborcza”

To genialna kreacja zbiorowa artystów szczecińskiej Pleciugi. Nie wyobrażam sobie, by aktorzy któregokolwiek teatru dramatycznego tak bezgranicznie zaufali i oddali się [...] koncepcji reżyserskiej spektaklu. To może się zdarzyć tylko w teatrze lalkowym. [...] Od początku, do samego końca, zachwyca nie tylko zbiorowa gra aktorska, ale także radość i nieprawdopodobna lekkość z jaką artyści tworzą całe przedstawienie. [...] Anna Augustynowicz zrobiła spektakl nie tylko dla dzieci. Narzucona konwencja gry aktorskiej i bardzo wyraźne nawiązanie do problemów współczesnego świata (co świadczy o ponadczasowości tych bajek) to doskonała propozycja dla młodzieży i widzów dorosłych. Nie ma w tym spektaklu ani kropli infantylizmu kojarzonego z dosłowną inscenizacją wierszy Jana Brzechwy. Jest czego gratulować i jest czego zazdrościć, bo takich spektakli jest naprawdę niewiele.

Karol Suszczyński, Wiecznie żywe bajki, Teatr dla Was

reżyseria – Anna Augustynowicz
scenografia – Marek Braun
kostiumy – Wanda Kowalska
muzyka – Jacek Wierzchowski
choreografia – Zbigniew Szymczyk
multimedia – Wojciech Kapela

premiera – 16 listopada 2013

występują: Mariola Fajak-Słomińska, Rafał Hajdukiewicz, Danuta Kamińska, Dariusz Kamiński, Katarzyna Klimek, Mirosław Kucharski, Paulina Lenart, Grażyna Nieciecka-Puchalik, Edyta Niewińska-Van der Moeren, Maciej Sikorski, Janusz Słomiński, Krzysztof Tarasiuk, Zbigniew Wilczyński, Przemek Żychowski

Premiera spektaklu przygotowana w ramach projektu „Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Projekt dofinansowany przez Miasto Szczecin

fot. Karolina Machowicz
www.adres....