English version

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki
Bydgoszcz

11 kwietnia 2014, godz. 16.00 i 20.15 | Teatr Współczesny
czas trwania spektaklu: 100 min

SKĄPIEC
na motywach dramatu Moliera

To nie jest profanacja klasyki. Michał Buszewicz przepisał dramat na nowo. Jego „Skąpiec” jest bardzo współczesny. Z Moliera pozostał tylko tytuł, imiona postaci i zarys intrygi. Świat bohaterów Buszewicza jest straszniejszy niż bohaterów Moliera. Młodzi nie kochają się, ale uprawiają seks. Nie gospodarują racjonalnie środkami, ale grają na giełdzie. Nie szanują ojca, za nic mają relacje rodzinne. Dla dzieci ich protoplasta wart jest tyle, ile jego majątek.

Anita Nowak, 345 lat po Molierze, Teatr dla Was

W bydgoskim „Skąpcu” z Moliera pozostał tylko zarys fabuły oraz szkice charakterów postaci. Nie dość, że Marciniak z Buszewiczem na nowo napisali wszystkie słowa dramatu, to jeszcze znacząco przestawili akcenty. [...] W tym „Skąpcu” [...] świat dawno oszalał, owładnięty szybkimi przyjemnościami, szybkim szmalem, szybkim seksem. Dlatego nie mowy o molierowskim gorzkim morale. Kłamią, handlują i przegrywają wszyscy.

Jacek Wakar, Wszystko na sprzedaż, „Dziennik Gazeta Prawna”

Sztukę Moliera wieńczy naiwny happy end, z którego szydzą twórcy bydgoskiego spektaklu. W ustach cynicznego Anzelma wybrzmiewa on bowiem niczym tragiczny triumf kłamstwa. Jest zwycięstwem obrzydliwie bogatego świata, którego u kresu nie stać nawet na drobny gest autentyczności.

Michał Centkowski, O sztuce miłości, Nowa Siła Krytyczna, e-teatr.pl

reżyseria – Ewelina Marciniak
tekst, dramaturgia – Michał Buszewicz
scenografia, kostiumy, reżyseria światła – Katarzyna Borkowska
muzyka, instalacja dźwiękowa – Tomasz Wódkiewicz

premiera – 28 listopada 2013

występują: Joanna Drozda (gościnnie), Mirosław Guzowski, Marian Jaskulski, Maciej Pesta, Piotr Stramowski, Małgorzata Witkowska, Julia Wyszyńska, Maja Walden, Marcin Zawodziński

fot. Magda Hueckel
www.teatrpolski.pl