English version

Gob Squad
Nottingham, Hamburg, Berlin

9 kwietnia 2014, godz. 22.15
10 kwietnia 2014, godz. 16.00
11 kwietnia 2014, godz. 19.00
12 kwietnia 2014, godz. 11.30
Teatr Lalek „Pleciuga”, czas prezentacji: 20 min

ŻYJ DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE
(Live Long and Prosper)

Wideoinstalacja „Live Long and Prosper” po raz pierwszy na KONTRAPUNKCIE, po raz pierwszy w Polsce.

Instalacja „Live Long and Prosper” to siedem sekwencji filmowych, odgrywanych na nowo przez aktorów grupy Gob Squad. Prezentowane na dwóch ekranach, mechanizmy narracyjne filmu zostają zdublowane i odbite na sobie w filmowej grze „wypatrz różnicę”. [...] Góry Dzikiego Zachodu stają się ruchomymi schodami na dworcu głównym, pole bitwy z historycznej wojny zostaje miejskim targowiskiem, a wnętrze statku Enterprise odgrywa Pfennigland – tani sklep z gatunku „wszystko za złotówkę”. Powiązane sekwencje i ich sobowtóry zmierzają równocześnie w kierunku swego nieuchronnego tragicznego końca. Performerzy przygotowują i odgrywają swoje sceny z czułą powagą [...].

(materiały promocyjne twórców)

Nagle staje się zrozumiałe, że centralną postacią tej instalacji jest widownia i jej relacje z fikcyjną śmiercią w filmie. W ten sposób Gob Squad pięknie wykorzystuje żywe wydarzenia, urządzając niezwykłą eksplorację filmowej śmierci i jej świadków.

Gob Squad to międzynarodowa grupa artystów, którzy pracują razem przy performance’ach, instalacjach i mediach od 1994 roku. Tworzą żywą sztukę w przestrzeniach miejskich, takich jak biura, domy, sklepy, dworce klejowe i hotele, jak też galerie i teatry. Badają wzajemną zależność pomiędzy ironią i szczerością, prawdą i fałszerstwem, sztuką i rzeczywistością. Sercem każdego ich projektu jest estetyka performance’u oraz zaangażowanie publiczności i nawiązanie z nią kontaktu.

pomysł – Gob Squad Arts Collective
montaż – Sharon Smith
konsultacja montażu – Ute Schall
dźwięk – Jeff McGrory
gradacja koloru – Carsten Görtz
producent GOB SQUAD – Eva Hartmann
asystent produkcji – Hilde Tuinstra
stażyści – Annelies Puddy, Alfredo Martins

premiera – 3 grudnia 2009

realizacja i wykonanie: Johanna Freiburg, Sean Patten, Sharon Smith, Berit Stumpf, Sarah Thom, Bastian Trost, Simon Will

Produkcja dofinansowana przez Berliner Kulturverwaltung

Wideoinstalacja prezentowana w ramach projektu „Pomosty teatru – pomosty kultury. O wzajemnym oddziaływaniu teatru polskiego i niemieckiego”.

www.gobsquad.com