Wersja polska

Gob Squad
Nottingham, Hamburg, Berlin

9 kwietnia 2014, godz. 22.15
10 kwietnia 2014, godz. 16.00
11 kwietnia 2014, godz. 19.00
12 kwietnia 2014, godz. 11.30
Teatr Lalek „Pleciuga”, czas prezentacji: 20 min

ŻYJ DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE
(Live Long and Prosper)

Instalacja „Live Long and Prosper” to siedem sekwencji filmowych, odgrywanych na nowo przez aktorów grupy Gob Squad. Prezentowane na dwóch ekranach, mechanizmy narracyjne filmu zostają zdublowane i odbite na sobie w filmowej grze „wypatrz różnicę”. [...] Góry Dzikiego Zachodu stają się ruchomymi schodami na dworcu głównym, pole bitwy z historycznej wojny zostaje miejskim targowiskiem, a wnętrze statku Enterprise odgrywa Pfennigland – tani sklep z gatunku „wszystko za złotówkę”. Powiązane sekwencje i ich sobowtóry zmierzają równocześnie w kierunku swego nieuchronnego tragicznego końca. Performerzy przygotowują i odgrywają swoje sceny z czułą powagą [...].

(materiały promocyjne twórców)

Nagle staje się zrozumiałe, że centralną postacią tej instalacji jest widownia i jej relacje z fikcyjną śmiercią w filmie. W ten sposób Gob Squad pięknie wykorzystuje żywe wydarzenia, urządzając niezwykłą eksplorację filmowej śmierci i jej świadków.

Gob Squad to międzynarodowa grupa artystów, którzy pracują razem przy performance’ach, instalacjach i mediach od 1994 roku. Tworzą żywą sztukę w przestrzeniach miejskich, takich jak biura, domy, sklepy, dworce klejowe i hotele, jak też galerie i teatry. Badają wzajemną zależność pomiędzy ironią i szczerością, prawdą i fałszerstwem, sztuką i rzeczywistością. Sercem każdego ich projektu jest estetyka performance’u oraz zaangażowanie publiczności i nawiązanie z nią kontaktu.

pomysł – Gob Squad Arts Collective
montaż – Sharon Smith
konsultacja montażu – Ute Schall
dźwięk – Jeff McGrory
gradacja koloru – Carsten Görtz
producent GOB SQUAD – Eva Hartmann
asystent produkcji – Hilde Tuinstra
stażyści – Annelies Puddy, Alfredo Martins

premiera – 3 grudnia 2009

realizacja i wykonanie: Johanna Freiburg, Sean Patten, Sharon Smith, Berit Stumpf, Sarah Thom, Bastian Trost, Simon Will

Produkcja dofinansowana przez Berliner Kulturverwaltung

Spektakl prezentowany w ramach projektu „Pomosty teatru – pomosty kultury. O wzajemnym oddziaływaniu teatru polskiego i niemieckiego”.

www.gobsquad.com