English version

Ośrodek Teatralny Kana
Szczecin

22 i 25 kwietnia 2015, godz. .00
Teatr Kana
czas trwania spektaklu: 65 min

PROJEKT: MATKA

Mateusz Przyłęcki

Na dobrą sprawę mówią o banalnych rzeczach z życia matek. A jednak tych monologów nad wrzeszczącym maluchem „z syndromem Blaszanego Bębenka” [...], matki obciążonej zakupami, matki goniącej z pracy do pracy – chce się słuchać. Bo to spektakl z matczynych trzewi. Bo blogi mają swoją autentyczność, ich autorki piszą je nocami, w tych krótkich chwilach, kiedy dzieci na trochę zasną. A aktorki Kany, które te teksty grają, mają podobny sposób myślenia i postrzegania świata, dwie z nich są młodymi mamami. Bo „Projekt: Matka” to żart sceniczny, w którym oraz dzięki któremu, bez względu na to jak straszna bywa codzienność, matki z łagodnym uśmiechem łapią właściwy dystans do rzeczywistości. A to jest wszystkim potrzebne. Matkom, niematkom.

Ewa Podgajna, Bardzo życiowy spektakl w Teatrze Kana,
„Gazeta Wyborcza Szczecin” nr 220, 22.09.2014

Aktorki Teatru Kana bezwzględnie obchodzą się z idyllicznymi wizjami, przeciwstawiając im rzeczywistość z reporterską dokładnością – konsekwentnie obnażają absurdy wizji macierzyństwa lansowanej przez media i stereotypy krępujące praktycznie każde działanie mam. [...] Najskuteczniejszą obroną przed „pieluchami padającymi na mózg” okazało się poczucie humoru i zdystansowanie od trudnej sytuacji, a skoro matki potrafią się jeszcze na to zdobyć, oznacza to chyba, że macierzyństwo jest warte poświęcenia.

Kornelia Kiszewska, Bartosz Dawidowski, Macierzyństwo? O matko!, www.szczecinglowny.org

scenariusz na podstawie tekstów z blogu:
Macierzyństwo bez lukru: Bajki (radziecki-termos.blog.pl); Małgorzaty Dawid-Mróz (manufaktura-radosci.pl); Moniki Grudzień (fjakfrustratka.blogspot.com); Dagmary Klein (la-terra-del-pudding.blogspot.co.uk); Pierwszej Żony (pierwsza-zona.blog.pl); Kasi Salek (sistermoon); Joanny Skotnickiej (moje-waterloo.blogspot.com); Agnieszki Sujaty (z książki Huśtawka)
oraz z blogów:
Aleksandry Michalak (matkasanepid.pl); Mamy Rysiowej (krystyno-nie-denerwuj-matki.blog.pl) i innych

adaptacja i reżyseria – Mateusz Przyłęcki
muzyka – Andrzej Bonarek
piosenka (do tekstu Mamy Rysiowej) – Konrad Cwajda
rap inspirowany wierszem Hollie McNish Embarrassed – Piotr Starzyński, Mateusz Przyłęcki na podstawie tłumaczenia Grzegorza Czuchaja
rysunki – Gustaw Grygier
animacje – Piotr Starzyński
realizacja i montaż filmu – Krzysztof Sanecki
zdjęcia – Piotr Nykowski Poza okiem

premiera – 19 września 2014

występują: Bibianna Chimiak, Marta Giers-Sanecka, Karolina Sabat

fot. Poza Okiem – Piotr Nykowski
www.kana.art.pl