English version

4 kwietnia 2016
Zapraszamy w niedzielę 10 kwietnia br. do parku Kasprowicza, będzie tam czekać na spacerowiczów kolorowa, lekka i wiosenna niespodzianka przygotowana przez wolontariuszy KONTRAPUNKTU. Pojawienie się balonów to oficjalna zapowiedź zbliżającego się teatralnego szaleństwa – 51 Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT rozpocznie się 15 kwietnia i potrwa do 24 kwietnia. Warto wybrać się na KONTRAPUNKT, Mały Kontrapunkt i szereg imprez towarzyszących!

Kontrapunkt Kontrapunkt Kontrapunkt Kontrapunkt Kontrapunkt

2 marca 2016
Są już do nabycia bilety i karnety na tegoroczną edycję festiwalu KONTRAPUNKT. Zapraszamy do kas Teatru Lalek „Pleciuga” oraz Teatru Współczesnego.

22 lutego 2016
Szanowni Państwo,
organizatorzy 51 Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT uprzejmie zapraszają przedstawicieli mediów na konferencję prasową dotyczącą tegorocznej edycji festiwalu. Konferencja odbędzie się we wtorek 1 marca w sali konferencyjnej Teatru Lalek „Pleciuga” o godzinie 13.00.

15 lutego 2016
Zapraszamy nad drugie spotkanie z cyklu wprowadzającego do tegorocznej sesji „«Nowy» teatr nie(po)rozumienia”
wtorek 1 marca o godzinie 18.00
sala kameralna PLECIUGI
spotkanie z Piotrem Rudzkim
Performatywny, postdramatyczny, postteatralny – „totalny bełkot”, czyli Po co nam dziś teatr?
wstęp wolny

18 stycznia 2016
Szukamy wolontariuszy do pomocy przy tegorocznej edycji KONTRAPUNKTU – szczegóły w zakładce 'wolontariat'

styczeń 2016
KONTRAPUNKT… rusza już w styczniu

SPOTKANIA DYSKUSYJNE
Zanim przed dziesięcioma kwietniowymi dniami (od 15 do 24 kwietnia) staniemy się uczestnikami licznych festiwalowych prezentacji i działań, już od pierwszego miesiąca roku możemy poczuć atmosferę zbliżającego się teatralnego święta Szczecina.
Od wielu lat festiwal KONTRAPUNKT realizowany jest w formule festiwalu sztuki, ukazującego teatr w szerokim kontekście kultury. Stąd integralną częścią festiwalu są coroczne spotkania, podczas których podejmowany jest dyskurs o tym, co w teatrze istotne i aktualne. A że od lat festiwal KONTRAPUNKT stara się widzom pokazać to, co w teatrze nowe, będące rezultatem wielokierunkowych poszukiwań, rozmaite pod względem językowym i stylistycznym – warto pochylić się nad tymi aspektami także w sferze dysputy i wymiany poglądów.
Zaproszenie organizatorów festiwalu przyjął prof. Dariusz Kosiński – profesor w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, od kwietnia 2014 – zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.
„Jednym z najczęściej pojawiających się zarzutów pod adresem «nowego teatru» jest oskarżenie o niezrozumiałość, posługiwanie się językiem enigmatycznym, pojmowanym jedynie przez garstkę akademickich «teoretyków», podczas gdy «normalny» widz nic nie rozumie” – mówi prof. Kosiński. Czy tak jest faktycznie? Czy zjawisko, z którym mamy obecnie do czynienia w teatrze, wymaga doprecyzowania, wyjaśnienia i dodatkowych przypisów?
Zależy nam na stworzeniu forum wymiany myśli i opinii, służącej oswojeniu tego, co niezrozumiane – w związku z tym zapraszamy Państwa na cykl spotkań, które pod kierunkiem prof. Dariusza Kosińskiego będą się odbywać od stycznia do kwietnia.
Spotkania te to preludium do sesji „«Nowy» teatr nie(po)rozumienia” (20–21 kwietnia 2016), na którą zapraszamy Państwa już teraz. Merytorycznego opracowania sesji podjął się profesor Kosiński.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie:
poniedziałek 25 stycznia o godzinie 18.00
sala kameralna PLECIUGI
spotkanie z prof. Dariuszem Kosińskim
Między nami dobrze jest? „Nowy” teatr nie(po)rozumienia
wstęp wolny

BILETY NA PIERWSZE PRZEDSTAWIENIE
W styczniu rusza sprzedaż biletów na spektakl inaugurujący konkurs: „Maria Callas. Master class” – w roli Marii Callas zobaczymy Krystynę Jandę. Dodatkowe spektakle (poza karnetami) będą prezentowane 18 i 20 kwietnia. Bilety na te dwa dodatkowe spektakle do nabycia w Teatrze Współczesnym oraz w Teatrze Lalek „Pleciuga” od 25 stycznia w cenie 120 i 140 zł.

październik 2015
Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem przyszłorocznej edycji festiwalu. Zapraszamy teatry do udziału w KONTRAPUNKCIE. Regulamin i zgłoszenie są dostępne na naszej stronie.