REGULAMIN
51 Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2016
- Festiwal KONTRAPUNKT odbędzie się 15–24 kwietnia 2016 w Szczecinie, część konkursowa 18–23 kwietnia 2016 roku.
- Gospodarzami przeglądu są: Teatr Lalek „Pleciuga”, Teatr KANA, Teatr Współczesny i Miasto Szczecin.
- Biuro organizacyjne mieści się w Teatrze Lalek „Pleciuga”, 71-405 Szczecin, pl. Teatralny 1, tel. sekr. (91) 44 55 101; BOW (91) 44 55 141; faks (91) 488 31 71, www.kontrapunkt.pl, e-mail: biuro@kontrapunkt.pl
- Festiwal przygotowuje Komisja Artystyczna w składzie:
- Anna Garlicka – dyrektor festiwalu, członek Komisji Artystycznej
- Arkadiusz Buszko – członek Komisji Artystycznej
- Piotr Ratajczak – członek Komisji Artystycznej
- Janusz Turkowski – członek Komisji Artystycznej
- Krzysztof Bizio – konsultant
- W zakresie spraw związanych z organizacją Komisję Artystyczną wspiera Komitet Organizacyjny w składzie:
- Anna Garlicka – zastępca dyrektora Teatru Lalek „Pleciuga”
- Mirosław Gawęda – dyrektor naczelny Teatru Współczesnego
- Barbara Igielska – dyrektor Zamku Książąt Pomorskich
- Dariusz Mikuła – dyrektor Teatru KANA
- Zbigniew Niecikowski – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalek „Pleciuga”
- Adam Opatowicz – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego
- Jacek Jekiel – dyrektor Opery na Zamku
- Dorota Serwa – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
- Agata Stankiewicz – dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin
- Komisja Artystyczna będzie rozpatrywała zgłoszenia teatrów instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych z kraju i zagranicy.
- W przeglądzie mogą być prezentowane przedstawienia oparte na wszelkich istniejących formach wypowiedzi teatralnej, adresowane do widza dorosłego, których kształt nie musi restrykcyjnie mieścić się w wymienionych poniżej kryteriach, aczkolwiek komisja w pierwszej kolejności będzie rozpatrywała spektakle spełniające następujące warunki:
- całkowity czas trwania – maksymalnie 90 minut,
- liczba wykonawców – do 6 osób,
- warunki techniczne – możliwość wystawienia w dowolnej przestrzeni, stosunkowo mała scenografia, łatwa do zmontowania w krótkim czasie.
- Zgłoszenie odbywa się poprzez przesłanie zapisu DVD z nagraniem spektaklu (lub podanie linku umożliwiającego obejrzenie pełnej wersji spektaklu za pośrednictwem internetu) oraz wypełnionej ankiety – karty zgłoszenia oznaczającej akceptację warunków zawartych w regulaminie, a także planu technicznego (tzw. ridera), do 15 listopada 2015 roku pod adresem biura organizacyjnego. Dopuszcza się możliwość zgłoszenia przedstawienia mającego premierę po tym terminie.
- Zgłaszający jest zobowiązany umożliwić członkom Komisji Artystycznej obejrzenie zgłoszonego spektaklu do 15 stycznia 2016 roku w terminach uzgodnionych z biurem organizacyjnym oraz w razie konieczności – zapewnienie zakwaterowania po spektaklu.
- Komisja Artystyczna rozpocznie rozpatrywanie propozycji sukcesywnie wraz z nadsyłaniem zgłoszeń. Informacja o zakwalifikowaniu zostanie przekazana zainteresowanym do 10 marca 2016 roku.
- Zakwalifikowany zespół jest zobowiązany do niezwłocznego nadesłania materiałów informacyjnych i reklamowych dla potrzeb katalogu festiwalowego oraz do zapoznania się i akceptacji proponowanego przez organizatorów miejsca prezentacji (wraz z planem widowni). Po zaakceptowaniu proponowanego miejsca prezentacji i widowni Regulamin nie dopuszcza możliwości zmiany. Teatr ma prawo do specjalnych wymogów technicznych jedynie w przypadku wizyty technicznej. W przypadku braku wizyty technicznej teatr jest zobowiązany do akceptacji warunków zaproponowanych przez organizatora. Prosimy także o nadesłanie nagrania fragmentu przedstawienia (do 3 minut) w formacie umożliwiającym edycję w celu ewentualnego umieszczenia na stronie internetowej lub w materiale filmowym przeglądu oraz innych materiałów promocyjnych. Biuro organizacyjne nie zwraca nadesłanych materiałów.
- Organizatorzy zapewniają obsługę zgodnie z wymogami zgłoszonymi przez zespół.
- Zespół uczestniczący w przeglądzie jest zobowiązany do do jedno- lub dwukrotnej prezentacji zgłoszonego przedstawienia (uzależnione od przestrzeni). Prezentacji będą towarzyszyły napisy w języku angielskim, w związku z tym prosimy o dostarczenie do biura organizacyjnego przetłumaczonego tekstu przedstawienia w formie prezentacji Power Point. Koszty związane z udziałem zespołu w przeglądzie będą przedmiotem negocjacji między biurem organizacyjnym a poszczególnymi zespołami. Komisja Artystyczna zastrzega sobie prawo zorganizowania dodatkowego spektaklu w czasie trwania przeglądu po zawarciu odrębnej umowy z zespołem. Opłaty z tytułu zawartych umów licencyjnych o wykorzystanie praw autorskich pokrywają zespoły uczestniczące w przeglądzie.
- Na zakończenie każdego dnia jest planowane spotkanie twórców prezentowanych przedstawień z publicznością i zaproszonymi gośćmi.
- Biuro organizacyjne zapewnia zakwaterowanie w hotelach średniej klasy wykonawcom i maksymalnie pięciu osobom obsługi oraz zwrot kosztów podróży. Przyjazd i zakwaterowanie dodatkowych osób odbywa się na koszt teatru. W przypadku zespołów liczących ponad dziesięć osób organizatorzy zapewniają sobie prawo do zakwaterowania zespołu w dwóch hotelach średniej klasy.
- Główną nagrodą festiwalu jest Wielka Nagroda Publiczności przyznana w wyniku plebiscytu publiczności.
- Pozostałe nagrody przyznaje jury.
- Dziennikarze i krytycy teatralni akredytowani przy 51 PTMF KONTRAPUNKT przyznają własną nagrodę. Osoby prawne i fizyczne mogą wręczać ufundowane przez siebie nagrody po uprzednim porozumieniu z Komisją Artystyczną lub oddać je do dyspozycji jury.
- Przypadki uzasadnionego odstępstwa od niniejszego regulaminu bądź ewentualne kwestie sporne rozstrzyga Komisja Artystyczna 51 Przeglądu Teatrów Małych Form.
Komisja Artystyczna
51 PTMF KONTRAPUNKT 2016
w Szczecinie
Tekst regulaminu w formacie PDF jest dostępny tutaj.