Epitafium błazna

Kolektyw Kejos we Wrocławiu

„Epitafium błazna”

reżyseria: Kolektyw KEJOS – Marta Kuczyńska, Jacek Timingeriu Youri Gregoire, Zuzanna Nir

scenografia: Barbara Szymczak

wykonanie kostiumów: Olga Rudzińska

pomoc techniczna: Ewa Timingeriu

pomoc krawiecka: Maria Zając

występują: Marta Kuczyńska, Jacek Timingeriu, Zuzanna Nir, Adam Banach, Youri Gregoire/Krzysztof Kostera

czas trwania: 45 minut

Co musieli robić aktorzy czasów elżbietańskich, by zdobyć i utrzymać uwagę widza, który gotów był rzucić w wykonawcę kamieniem, gdy ten wydawał mu się zbyt nudny? Jakich, oprócz deklamacji tekstu, użyć strategii teatralnych, by przekazać żądnej rozrywki publice bardziej złożoną treść? Co by było, gdyby za wystawienie sztuk Szekspira zabrał się błazen?

„Epitafium Błazna” to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią szekspirowskiego błazna.

Opierając się na tym, co „pomiędzy tekstem”, Kolektyw KEJOS snuje nową opowieść rozpiętą między odwiecznymi problemami a współczesnością. Spektakl ujawnia efekty eksperymentu artystycznego, badającego relacje między teatrem a nowym cyrkiem.

Kolektyw KEJOS to grupa artystów skupiająca się w swojej pracy nad wykorzystaniem technik cyrkowych jako środka wyrazu równorzędnego z innymi formami performatywnymi, takimi jak teatr, taniec, muzyka czy multimedia. W odróżnieniu od tradycyjnego cyrku pokazy Kolektywu stanowią nie tylko serię sztuczek, ale i spójną wypowiedź artystyczną.

Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu 24. Festiwalu Szekspirowskiego w ramach Konkursu SzekspirOFF oraz Festiwalu Carnaval Sztumistrzów w Lublinie w ramach Incydentu Polskiego.

Wydarzenia