Grimm

Teatr pod Fontanną w Poznaniu

„Grimm”

scenariusz i reżyseria: Janusz Stolarski

scenografia: Tomasz Ryszczyński

muzyka: Paweł Paluch

projekcje wideo: Tomasz Jarosz

światła: Jacek Raczkowiak, Arkadiusz Kuczyński

tłumaczenie PJM: Aleksandra Włodarczak, Olgierd Kosiba

występują: Piotr Bekasiak, Tymoteusz Ćwierzyk, (Łukasz Gnioch), Agnieszka Grabia, Krzysztof Kowalczyk, Hanna Kubaszewska, (Urszula Matuszewska), Andrzej Nyczke, Paweł Nyga, (Agnieszka Olszewska), Krystyna Pilecka, Michał Przybytkowski, Justyna Romanowska, Julia Sobczyńska, Urszula Stachowiak, Magdalena Treichel, (Aldona Wiśniewska), Zbigniew Zbitkowski, Tymoteusz Ćwierzyk, (Justyna Cofta), Agnieszka Kamińska, Ewa Zajkowska

czas trwania: 70 minut

Spektakl powstał i jest prezentowany w ramach „Teatru powszechnego” – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016 roku, złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.

Scenariusz oparty został na książce „Bracia Grimm. Wszystkie baśnie i legendy” (tłumaczenie: Rozalia Skiba, Wydawnictwo REA). Niektóre z opowieści snutych przez aktorów są rekonstrukcją, inne dekonstrukcją, wszystkie − w autorskich interpretacjach, opowiadane potocznym językiem, piękne w swej surowości i szorstkości.

Wspólny stół królujący pośrodku sceny to pojemna metafora spotkania z drugim człowiekiem, przekazywania wiedzy i opowieści ustnej. Intrygujące muzyka oraz projekcje, a także ascetyczna, choć imponująca scenografia, niczym rozwijające się nitki baśni ożywają, zamierają, prowadzą widzów przez nieprzewidywalny, niekiedy okrutny, ale zawsze fascynujący świat narracji Grimmów.

Wejdźcie w ten magiczny krąg opowiadaczy i słuchaczy! Podążajcie za aktorami Teatru pod Fontanną w świat grozy, humoru i morału!

Wydarzenia