Krym

Stowarzyszenie Sztuka Nowa (Warszawa)

Stowarzyszenie Sztuka Nowa (Warszawa)
Krym

koncepcja, reżyseria, wykonanie: Vera Popova, Gosia Trajkowska
muzyka: Zoi Michailova
scenografia: Piotr Szczygielski
wideo, wizualizacje: Kuba Matuszczak, Adrien Cognac
produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa, Teatr Ósmego Dnia
kurator programu: Dawid Żakowski
Spektakl powstał w ramach konkursu OFF Premiery/Prezentacje 2017 i kontynuacji programu Debiuty TF Centrum Lubelska 30/32. Spektakl współfinansowany przez m.st. Warszawa.
czas trwania: 65 minut
data premiery: 30 listopada 2017

Ten spektakl nie jest o Krymie. Ten spektakl nie jest o tym, co obecnie kojarzy się z tym miejscem. Ten spektakl nie jest o wojnie. Ten spektakl nie jest o polityce. Ten spektakl nie jest o dwóch (albo wielu) skonfliktowanych narodach. Ten spektakl nie jest o Ukrainie, o Rosji ani o Tatarach Krymskich. W tym spektaklu nie ma Putina. Ten spektakl nie zostanie anektowany. W tym spektaklu słowo „Krym” nie będzie używane. Ten spektakl nie jest manifestem. Ten spektakl nie jest deklaracją. Sztuka polityczna zazwyczaj ma tendencję do zaniedbywania piękna. Jego wartość zostaje niedoszacowana, bo postrzegana jest jako zbędny luksus w świecie potrzebującym poważnego komentarza politycznego. Czy można mówić o różach, kiedy za oknem wybuchają bomby? Ten spektakl organizuje pustka i dynamika tęsknoty, która się z nią wiąże. Czy można wypracować system mówienia o tym, za czym tęsknimy? Czy można komuś opowiedzieć o uczuciu, które jest w
nas, gdy patrzymy na morze? Czy można opowiedzieć o tym uczuciu osobie, która siedzi obok ciebie? Czy w drugim człowieku można wyzwolić te same uczucia, które sami nosimy? I czy próba tworzenia takich „kopii” ma w ogóle jakikolwiek sens? Jak wypowiedzieć niewypowiedziane? Czy jednostkowe doświadczenie piękna może promieniować na życie innych osób?

Spektakl bierze udział w finale „The Best OFF” − Konkursu na najlepszy spektakl teatru niezależnego.

Stowarzyszenie Sztuka Nowa to kolektyw artystyczny poruszający się w obszarach performansu,tańca i działań społecznych. Od 10 lat pracuje nad przekraczaniem granic teatru fizycznego, skupia się na odkrywaniu i badaniu nowych form ekspresji. Do swoich działań artystycznych zaprasza profesjonalistów i amatorów teatru z różnych grup społecznych. Kolektyw Sztuka Nowa to zespół składający się z członkiń i członków Stowarzyszenia Sztuka Nowa prowadzony przez Dawida Żakowskiego.

Wydarzenia

  • 09:30 PM Pałac Młodzieży Pomorskie Centrum Edukacji, aleja Piastów 7, 70-001 Szczecin