„Ku Klux Klan. W krainie miłości”

Teatr Nowy w Zabrzu

„Ku Klux Klan. W krainie miłości”

Teatr Nowy w Zabrzu

tekst: Katarzyna Surmiak-Domańska

adaptacja i reżyseria: Maciej Podstawny

scenografia i kostiumy: Kaja Migdałek

muzyka: Anna Stela

projekcje wideo: Amadeusz Nosal

teksty piosenek: Łukasz Zaleski

występują: Danuta Lewandowska, Anna Konieczna, Katarzyna Kubacka, Marcin Gaweł (gościnnie), Andrzej Kroczyński, Dariusz Czajkowski, Jarosław Karpuk, Jakub Piwowarczyk

 

premiera: marzec 2017
czas trwania:  130 minut (1 przerwa)

 

Spektakl powstał na podstawie książki Katarzyny Surmiak-Domańskiej „Ku Klux Klan”, reporterki „Gazety Wyborczej”, która miała okazję (będąc gościem zjazdu Partii Rycerzy KKK z Arkansas) przyjrzeć się Klanowi z bliska. Okazuje się, że 150 -letni Ku Klux Klan ma się całkiem nieźle i działa w pełni legalnie. Jego członkowie poświęcają się studiowaniu Biblii i głoszeniu miłości. Miłości, która sprawdza się świetnie przy promocji nienawiści. Klan reprezentuje mniejszość, czyli zagrożoną wyginięciem rasę białą. Otóż, gdy rasa białych będzie chylić się ku upadkowi, przedstawiciele Ku Klux Klanu wyjdą z ukrycia i odtworzą ją na nowo.

Spektakl w dowcipny sposób obnaża absurdy i paradoksy „białego” sposobu myślenia, jednocześnie starając się zrozumieć, jakiego rodzaju lęki i problemy leżą u jego źródeł. Ukazuje mechanizmy działania jednej z najbardziej złowrogich, a zarazem groteskowych organizacji w dziejach Stanów, właściwe chyba nie tylko jej… Opowiada o charakterach i historiach ludzi żyjących na co dzień w świecie odrębnym, „przesuniętym” względem rzeczywistości. W którym czują się oni wyjątkowi i lepsi, a jednocześnie wobec zagrożeń i komplikacji świata obiektywnego” – rezygnują z części wolności na rzecz bezpieczeństwa. Spektakl, pełen songów i muzyki, staje się dokumentem o ucieczce… dokąd?

Wydarzenia