Maszyna

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

„Maszyna”

reżyseria: Jagoda Szelc

scenariusz: Jagoda Szelc i Marta Keil we współpracy z zespołem aktorskim

dramaturgia: Marta Keil

muzyka: Teoniki Rożynek

scenografia: Natalia Giza

kostiumy: Maja Skrzypek

światła i wizualizacje: Przemysław Brynkiewicz

montaż wideo : Anna Garncarczyk

konsultacja choreograficzna: Agnieszka Kryst

inspicjent, asystent reżysera: Adam Pakieła

charakteryzacja: Adriana Klemenska, Michał Boroń

występują: Sara Celler-Jezierska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Jerzy Pożarowski / Jakub Ulewicz

specjalne podziękowania: InSzPer, Jakub Momro, Karolina Grzywnowicz

czas trwania: 75 minut

Maszyna działa od dawna. Działa codziennie. Działa systemowo. Nie trzeba jej uruchamiać. Trzeba ją konserwować. Popsuta działa też wyśmienicie.

Można się nią zachwycać. Można w nią grać. Można nie zwracać uwagi na jej działanie. Więc dlaczego bez przerwy wsłuchujesz się w nią z otwartymi ustami?

Maszyna naświetla dźwiękiem. Niedawno odkryto, że jeśli przez określony czas będzie się naświetlać kogoś konkretną długością fali dźwiękowej oraz wibracją tej fali, to nastąpią modyfikacje zachowań, a w dalszej kolejności: kolonizowanie myśli. Proces ten przebiega poprzez przyuczanie, zapewnianie, wytwarzanie odruchów, przycinanie, przyzwalanie, ocenianie, powtarzanie, zaniechanie. Dobrze jest nie wychylać się za bardzo – zmniejszamy wtedy ryzyko zakłóceń. Budowanie więzi także mu nie służy. Skuteczne oswojenie do konkretnych społecznych ról daje natomiast pewność, że porządek społeczny i ekonomiczny pozostanie nienaruszony, a my spełnimy swoje zadania.

W „Maszynie” materializują się najdrobniejsze procesy lonżowania myśli, rozpięte między czułością a torturą. Działają według określonych procedur, ale ich temperatura i kierunek zmieniają się zależnie od płci, wieku, klasy społecznej i ekonomicznej – a przede wszystkim w zależności od tego, co usłyszysz. W każdej odsłonie doświadczamy więc tylko wycinka możliwości Maszyny.

Wydarzenia

  • 07:30 PM Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji, Al. Piastów 7, Szczecin
  • 05:00 PM Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji, Al. Piastów 7, Szczecin