„Milczenie Syren”

„Milczenie Syren”
Koncert Magdaleny Cieleckiej i Michała Pepola
Na koncert zaprasza POMORZE ZACHODNIE

 

scenariusz i program: Michał Pepol

realizacja dźwięku i obrazu: Robert Migas

realizacja świateł: Patryk Adamski

kostiumy: Monika Kaleta

wykonanie: Magdalena Cielecka (wokal), Michał Pepol (wiolonczele, pianino)

 

premiera: czerwiec 2017
czas trwania: 90 minut

 

Projekt powstał z inspiracji wystawą „Syrena herbem twym zwodnicza” na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Premiera koncertu odbyła się 8 czerwca 2017 w MSN.

Śpiew stanowi o sile syren, a praca z dźwiękiem pod ich urokiem to perwersyjne marzenie niejednego muzyka. Sam chciałbym posiąść syrenią moc i zawsze umieć uwodzić publiczność. Wymagałoby to jednak bezwarunkowego otwarcia się na ciemne strony własnej podświadomości. Spotkanie z syreną to spotkanie z sobą samym, z najbardziej czułym i delikatnym, a jednocześnie podlegającym autocenzurze fragmentem własnego, schowanego ja. Niech więc to będzie koncert-wyzwolenie: z jarzma konwencji, gatunków, przyzwyczajeń czy oczekiwań. Niech to będzie koncert-hybryda, tak jak hybrydą jest syrena.

Patrzmy syrenie w oczy i słuchajmy jej. Słuchając jej, słuchajmy siebie. Dajmy się uwieść polifonii głosów człowieka, wiolonczel, mieszkańców oceanu. Niech Saariaho wciągnie w wir i rzuci urok, niech Kafka sprawi, iż syreny zamilkną, niech Sikorski zrekonstruuje ich
melancholijną pieśń, niech Hendrix omami nas i wessie pod wodę, niech Schubert zmieni syrenie płeć, niech Glass skaże na dryfowanie, a Buckley niech udowodni, że nie da uchronić się przed syrenami.

Michał Pepol

 

PROGRAM: Kaija Saariaho – Spins and Spells (1997), Franz Kafka – Milczenie syren Tomasz Sikorski – Milczenie syren (1986/87), Jimi Hendrix (arr. M. Pepol) – 1983… (A Merman I Should Turn to Be), Franz Schubert/Johann Wolfgang von Goethe (arr. M. Pepol) – Erlkönig, Philip Glass – Orbit (2013), Tim Buckley/Larry Beckett (arr. M. Pepol) – Song to the Siren

Wydarzenia

  • 07:00 PM Scena na Łasztowni, Energetyków 40, 70-656 Szczecin, Polska