
Rewolucja, której nie było
Teatr 21 & Biennale Warszawa
„Rewolucja, której nie było”
reżyseria: Justyna Sobczyk
scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
ruch sceniczny: Justyna Wielgus
kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja
asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk
reżyseria światła: Sebastian Klim
produkcja: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak
muzyka na żywo: zespół Pokusa – Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter
występują: Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Piotr Sakowski, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Beata Bandurska, Maciej Pesta
czas trwania: 105 minut
Spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich.
Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem „Rewolucja, której nie było” jest protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców (RON), rozpoczęty się w sejmie 18 kwietnia i trwający do 27 maja 2018 roku.
Spektakl nie jest rekonstrukcją faktów, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami towarzyszącymi wydarzeniom w sejmie. Protest obserwowany wiosną przez całą Polskę zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ślad po nim stanowią także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Korzystają z nich aktorzy, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy ich środowisko może się zintegrować we wspólnej sprawie. Teatralna rewolucja da widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe oczekiwania do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z tym, czego chcą.
Motorem spektaklu jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami oraz opiniami aktorów. To teatr badający przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte.
Wydarzenie w ramach projektu „Niepełnosprawność i społeczeństwo”, realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21 ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Wydarzenia
-
05:00 PM Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji, Al. Piastów 7, Szczecin