Surströmming i inne katastrofy

„Surströmming i inne katastrofy”
Gieno Mientkiewicz & Przyjaciele

scenariusz i reżyseria: Gieno Mientkiewicz

muzyka: Krzysztof Baranowski

występują: Iwona Niemczewska, Andrzej Szylar, Gieno Mientkiewicz, Krzysztof Baranowski

 

Gastrofarsa to termin, który warto zapamiętać. Bo ani to kulinarny popis, jakich wiele na eventach, ani występ aktorów udających gotowanie. To biegłe mistrzostwo sceniczne do chłonięcia wszystkimi zmysłami – niestety. Niestety, istnieje niebezpieczeństwo wybuchu prawdziwej bomby biologicznej, jaką niewątpliwie jest puszka kiszonych śledzi.

Jeśli nie wybuchnie, to i tak przez scenę przewali się kulinarne tornado, w gastrobranży pieszczotliwie zwane tabaką. Jak wygląda koniec wieńczący tabakę? Tak jak słynne zdjęcie Zbigniewa Religi po przeszczepie serca. Jest człowiek, dzieło zostało dokonane, pacjent przeżył.

 

Realizacji karkołomnego przedsięwzięcia podjęli się rasowi Śledziożercy, nieformalna grupa pasjonatów gotowania, mająca w herbie śledzia, ale kochająca każdą rybę. Andrzej Szylar i Gieno Mientkiewicz to dwa filary Klubu Śledziożerców. Obaj skończyli tę samą szczecińską szkołę gastronomiczną i współpracują ze sobą od kilkudziesięciu lat. A to oznacza ładną gastrohistorię. Prowadzili kultowy bar w „Kabarecie przy Krypcie”, animatorzy kultury, lewe oko i prawa ręka „Dymnaliów”, zawołani performerzy, tańczący na przykład „Jezioro łabędzie” na scenie podczas gali prowadzonej przez Stanisława Tyma. Autorzy legendarnej w kręgach kulinarnych książki „Śledzie bałtyckie naturalnie – nieoczywiste przepisy”. Prowadzący nietuzinkowy kanał w serwisie YouTube o jakże znanej nazwie: Śledziożercy. Ubóstwiani przez kobiety, uwielbiani przez tych, co pragną zakąski. Aby uszanować parytety i inne współczesne fanaberie, dobrali sobie do zespołu Iwonę Niemczewską, klejnot pośród kucharzy i jak można się tego spodziewać – również Śledziożerczynię. Jej osobista historia mogłaby stanowić kanwę dobrej, ckliwej hollywoodzkiej historii o tym, jak być księżniczką, a skończyć jako Kopciuszek w kuchni. Dopełnieniem zespołu jest Krzysztof Baranowski, muzyk tylko i aż, bo muzyka niejedno ma imię. Również związany z teatrem Piwnica przy Krypcie, również grający dla Stanisława Tyma. I również Śledziożerca.

Wydarzenia