„TO NIE TAM, TO TAMTĘDY”

GALMAE (JUHYUNG LEE)
„TO NIE TAM, TO TAMTĘDY”
(„C’EST PAS LÀ, C’EST PAR LÀ”)

Realizacja i reżyseria: Juhyung Lee
Światło: Olivier Brun
Kompozycja: Charles-Henri Despeignes
Producent wykonawczy: Generik Vapeur
Koprodukcja: Le Citron Jaune, L’Abattoir, przy wsparciu SACD –Auteurs d’espaces Resident hosts La Passerelle, Teatr Narodowy „Alpes du Sud” – Gap

Czas trwania: 45 minut

Jak porusza się tłum? Czy będąc sami poruszamy się inaczej niż będąc w tłumie? Co konstytuuje „My”? Czym jest jednostka w grupie? Na początku drogi jest kamień. Do kamienia przytroczony jest sznurek. Sznurek ten jest zwinięty i splątany, to my musimy go rozplątać. Poruszamy się unikając kolizji, negocjując naszą trasę, wszystko po to, aby znaleźć swoje miejsce. Tłum nie jest zwykłą sumą jednostek. Czy na końcu sznurka znajdujemy „My”? Zainspirowany własnymi odczuciami z demonstracji w Seulu w 2015, Galmae przedstawia doświadczenie wrażliwości kolektywu.

​\​JUHYUNG LEE odkrył street art i sztukę outdorową w czasie służby cywilnej w Seulu, kiedy to uczestniczył w performansie Générik Vapeur. Stworzył tam usługę artystycznego tuk-tuka opowiadając historie z dzielnicy, w której się urodził. Po tym wydarzeniu przeniósł się do Francji, aby trenować i uczyć się wraz z zespołem Generik Vapeur. ​​Odkrywając spektakularność wielkich performance zdał sobie sprawę z tego, że sztuka ulicy może przekształcać miejsca symboliczne, tak by wzmocnić ich emancypacyjną siłę. To sprawiło, że zainteresował się podstawowymi zagadnieniami wszystkich wielkich pokazów: kierowanie przekazu do ogromnej liczby odbiorców, skala relacji w mieście, miejsce jednostki w grupie. ​Polityczny wymiar jego prac jest sposobem na zaangażowanie publiczności, namówieniem widzów do wykonania prostych czynności: podzielenia się ciastem, rozplątania wielkiego motka… To spektakularne i zaskakujące zabiegi, które z jednej strony są po prostu impulsem do uczestnictwa, ale pomagają również odsłonić znaczenia symboliczne.

Wydarzenia