Mężczyzna w garniturze mocuje się miarkami. Za nim znajduje się biała betoniarka z drzewem

„Warunki zabudowy”

„Warunki zabudowy„
Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza w Poznaniu we współpracy z Teatrem Cinema w Michałowicach

scenariusz: Zbigniew Szumski i Arti Grabowski
reżyseria: Zbigniew Szumski
światła: Zbigniew Szumski
asystentka: Katarzyna Lewińska
technika: Jacek Kobra
statyści: Krzysztof Mrug, Sebastian Mager
występuje: Arti Grabowski

Zetnij rosnące pośrodku drzewo, następnie konsekwentnie wykarczuj połać amazońską. Sproszkowany Księżyc wymieszaj z cementem, a z tak uszlachetnionej zaprawy uformuj miliard jeden kostek brukowych, którymi wyłóż powstałe karczowisko. Na tak przygotowanym placu zabaw postaw zamek, pomnik z piaskowej babki, a teren ogrodź murem zwieńczonym tulipanami, kolczastym horyzontem i fosą utkaną z jarmułek, hidżabów, ukraińskich koszul – i czymkolwiek, co tam jeszcze bezużytecznego masz w szafie. Podczas uroczystego otwarcia nowo powstałego Placu wmurować należy tablicę upamiętniającą – koniecznie ze składem chemicznym wszystkich podziałów, recepturą na selekcję wykolejonych, tęczowych, ufarbowanych, tych co to pod prąd myśleli, że płyną. Po latach obal babkę, a foremki przetop na pochodnie i czołgi…Pamiętaj jednak, że i tak możliwe będzie zatrzymanie natarcia zwykłymi reklamówkami, w których przenoszona jest pamięć. – Arti Grabowski

Arti Grabowski i Zbigniew Szumski pokazują projekt z pogranicza teatru plastycznego i performansu: artystów połączyła fascynacja teatrem absurdu, surrealistami i Tadeuszem Kantorem. W „Warunkach zabudowy” króluje kwadrat i linia, metaforycznie przedstawiające plac i mur. To historia szamana, budowniczego placów i murów podziałów, próbującego odczarować wydarzenia z Placu Niebiańskiego Spokoju z 1989 roku, Trzech Kultur z 1968 roku, a także Murów: berlińskiego, palestyńskiego, chińskiego, meksykańskiego.

Spektakl kolażowo oparty jest na tekstach własnych, Franza Kafki „Historia budowy muru Chińskiego“, Alejandro Jodorowskiego „Podręcznik Psychomagii”, Deyan Sudjica „Kompleks gmachu. Architektura władzy” i Alfreda Kubina „Po tamtej stronie”.

Wydarzenia

  • 08:30 PM Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji, al. Piastów 7, Szczecin
  • 05:00 PM Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji, al. Piastów 7, Szczecin