„Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”

Magdalena Drab

Magdalena Drab
„Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”

Scenariusz: Magdalena Dram (na motywach obrazów Marii Wnęk z kolekcji Bolesława i Liny Nawrockich oraz Leszka Macaka)
muzyka i konsultacja reżyserska: Albert Pyśk
wykonanie: Magdalena Drab
czas trwania: 50 minut
data premiery: 2−3 września 2017 (Teatr Zamiast w Łodzi)

Spektakl zrealizowany w ramach programu Kultugrant przy wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń Spektakl nagrodzony GRAND PRIX w konkursie „The Best OFF”
Nagroda za spektakl i za osobowość na Festiwalu OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim
Nagroda dla najlepszej aktorki na Koszalińskich Spotkaniach Młodych „m-teatr”

Spotkanie podczas wernisażu malarki naiwnej Marii Wnęk staje się przyczynkiem do rozważań na temat relacji społecznych i postrzegania osób z marginesu. Aktorka przyjmuje rolę muzyka, który przy gramofonie poruszającym wielobarwny teatr cieni odgrywa szum galerii, rozmowy oglądających oraz kolejne obrazy autorki. Dzieła plastyczne zostają przełożone na utwory muzyczne, a Maria Wnęk przemawia ze swoich rewersów w niegramatycznych, dziecinnych monologach pisanych z potrzeby, z chęci podzielenia się bólem czy przeżyciem religijnym. Spektakl stara się zmierzyć z problemem autentyzmu emocji i formalizacji relacji społecznych. Czy ludzie przystający do powszechnie ustalonych norm mają dla swoich jurodiwych współczucie i rzeczywiste pragnienie spotkania, czy tylko pogardę pomieszaną z ciekawością? Muzyczna wyprawa w świat sztuki, szaleństwa i skostniałych przekonań − czyich?

A teraz przemówi Maria Wnęk ze swoich obrazów jak monety dwustronnych. Obrazów namalowanych na dużych papirach, bo na małych nie miała zadowolenia. Na dykcie, siedzisku krzesła, foliówce, torbie z tworzywa sztucznego, kartonie i tym, co było pod ręką, co można było znaleźć na śmietniku. Z obrazów namalowanych farbami z darów dla osób nie całkiem w porządku, niezbyt zrównoważonych i nieprzystosowanych. Przekaże informacje z samej góry, choć wątpliwe i nikt do serca ich sobie nie wziął − tych naglących wiadomości od Marii Wnęk, malarki słynnej po całym świecie albo i nie.

Na spektakl zaprasza Przedsiębiorstwo Budowlane CALBUD Sp. z o.o.

 

Wydarzenia