SmallWaR

SKaGeN, Richard Jordan Productions Theatre Royal Plymouth (Belgia / Wielka Brytania)

SKaGeN, Richard Jordan Productions
Theatre Royal Plymouth (Belgia / Wielka Brytania)
SmallWaR

reżyseria i wykonanie: Valentijn Dhaenens
reżyseria światła i dźwięku: Jeroen Wuyts
kostiumy: Barbara De Laere
menedżer produkcji: Inge Luwers
menedżer: Korneel Hamers
produkcja: SKaGeN oraz Richard Jordan Productions, Theatre Royal Plymouth w koprodukcji ze STUK, deSingel, De Tijd, Big in Belgium
Projekt został zrealizowany przy wsparciu władz flamandzkich.
czas trwania: 60 minut

„SmallWaR” to wyrazisty i przejmujący do szpiku kości obraz, który komentuje, jak potężne spustoszenie sieje − co i rusz podejmowana przez człowieka − walka o pokój. Spektakl jest opowieścią zbudowaną ze wspomnień i refleksji pielęgniarek oraz żołnierzy, którzy trwali w piekle I wojny światowej. Ze sceny atakują ekrany projekcyjne, które stają się nośnikami tego wszystkiego, co dzieje się w żywej podświadomości leżącego bezwładnie na szpitalnym łóżku, pozbawionego kończyn, nieprzytomnego żołnierza, u którego boku czuwa pielęgniarka. Nie o działania wojenne w tym spektaklu chodzi, raczej o tę chwilę ich zawieszenia, to zatrzymanie, to niekończące się trwanie i oczekiwanie. Nie wiadomo właściwie − na co.

Tym, co najbardziej uderzyło mnie w dziennikach wielu żołnierzy, była różnica pomiędzy ich szczerym podekscytowaniem i optymizmem, z którymi wkraczali w objęcia wojny a – niewiele później – absolutną grozą uwięzienia w błotnistych okopach i przerażenia śmiercią.
Valentijn Dhaenens

Wydarzenia