„Twarze/Faces”

Katarzyna Kozyra & Katarzyna Szumska Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Sztuki Współczesnej

„TWARZE / FACES”
Katarzyna Kozyra & Katarzyna Szumska
Muzeum Narodowe w Szczecinie — Muzeum Sztuki Współczesnej

kuratorzy: Marlena Chybowska-Butler, Magdalena Lewoc
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
współpraca: Fundacja Katarzyny Kozyry

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Kozyra i Szumska intensywnie współpracowały ze sobą w ramach projektów autorskich Kozyry – podczas realizowanego w Izraelu rozbudowanego przedsięwzięcia artystyczno-badawczego „Szukając Jezusa” oraz przy zrealizowanym w konwencji baśni filmie „Opowieść zimowa”, dla którego oprawą scenograficzną była siedziba współtworzonego przez Szumską Teatru Cinema w Michałowicach koło Jeleniej Góry.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w ramach której zaprezentowana zostanie wielokanałowa wideoinstalacja „Faces” (2006) Kozyry oraz obrazy Szumskiej z rozbudowanego (rozpoczętego w 2013 roku) cyklu „Portrety w zawieszeniu”, jest pierwszym wspólnym wystąpieniem artystek. Dotychczas ich indywidualne kariery twórcze przebiegały niezależnie i według odmiennych scenariuszy. Wspólna
prezentacja Kozyry i Szumskiej pokazuje dwie charyzmatyczne osobowości twórcze o odmiennych temperamentach i artystycznych biografiach, odwołując się do tych obszarów ich praktyki artystycznej, na których mogą się spotkać i podjąć inspirujący dialog.

Wydarzenia