Mężczyzna w garniturze przemawia z uniesionymi rękami na tle przejeżdżającego pociągu.

„Virtual Ritual”

„Virtual Ritual”
Jan Mocek (Czechy)

idea, reżyseria, scenografia: Jan Mocek
współpraca artystyczna: Irina Andreeva, Sodja Lotker, Táňa Švehlová
światło: Patrik Sedlák
dźwięk: Ladislav Sterba
video: Ondrej Pokorný (Atlet), Jan Mocek
zdjęcia: Adéla Vosičková
koprodukcja: Archa Theatre, SixHouses
Wykonawcy: Osamu Okamura, Adéla Vosičková, Ondřej Pokorný (Atlet)

Oryginalny, nawiązujący do doświadczenia gry spektakl, który przenosi widzów do równoległego świata video gier online (MMOG). To eksploracja cyfrowej społeczności, którą tworzą  miliony ludzi na całym świecie każdego dnia logujących się w ogromnych światach gier.

Wirtualne przestrzenie oferują użytkownikom niewyczerpane możliwości funkcjonowania  bez konieczności respektowania ograniczeń zwyczajnej, trudnej rzeczywistości.  A jednak każda gra ma swoje reguły. Urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet, fotografka i graczka Adéla Vosičková: trójka performerów stworzy panel ekspertów zajmujących się grami, aby ujawnić ukryte mechanizmy, wzory i rytuały, które kształtują z pozoru niczym nieograniczony świat wideo gier online.

Jakie normy, zasady i kody można przekroczyć w wirtualnej przestrzeni? A jakie w rzeczywistości? Jaką rolę odgrywają reguły gier w naszym społeczeństwie? W oryginalny sposób, wykorzystując  technikę realizowanego na żywo video, animacje 3D i mechanizmy YouTube, spektakl obnaża ukryte powiązania pomiędzy rzeczywistymi  i wirtualnymi przestrzeniami, ustalane za kulisami szybko rozwijającego się przemysłu gier, które zmieniają sposób, w jaki dziś rozumiemy rzeczywistość.

Spektakl zestawia ze sobą rzeczywiste i wirtualne miasto. Pierwsza część przenosi nas do świata gry, oparta jest na badaniu zasad rządzących grami MMOG. Następująca po niej część „site-specific” rozszerza obszar gry na otaczającą miejsce przedstawienia przestrzeń. Performerzy nadal nawigują sobą jak swoimi awatarami, tym razem w rzeczywistej przestrzeni, co więcej ujawniają umowność i sztuczność reguł, zgodnie z którymi zorganizowane jest „prawdziwe” społeczeństwo i eksplorują analogiczne do tych ze świata gier aspekty funkcjonowania tak kluczowych instytucji, jak banki czy instytucje zarządzające miastem.

Wydarzenia