„W promieniach”

Teatr Boscha

„W promieniach”
Teatr Boscha

Adaptacja i reżyseria: Teresa Ciborska

Występują: Lidia Grabikowska, Karolina Kana, Teresa Ciborska.

Scenariusz spektaklu powstał na motywach zupełnie nieznanych listów Marii Skłodowskiej-Curie, które zebrał i opracował Artur Pałysa. „Powinnością sztuki jest stawianie najprostszych, ale i najważniejszych pytań dotyczących ludzkiego losu” – to motyw przewodni najnowszego spektaklu Teatru Boscha. W dramacie Artura Pałygi Maria Skłodowska pisze listy do samej siebie. Z jej listów wyłania się portret kobiety radykalnej w swoich dążeniach, bezkompromisowej, bezgranicznie oddanej pracy.

Dla Marii Skłodowskiej poszukiwania naukowe nie są aktywnością podejmowaną w określonych godzinach, lecz rdzeniem tożsamości. Nauka to jednocześnie jej sposób widzenia świata i forma definiowania samej siebie. W toku wieloletniej pracy nad pierwiastkami radioaktywnymi zespala się ze swoim własnym dziełem. „Czuję, że świecę”, mówi. To wyznanie jest jednocześnie metaforyczne i boleśnie dosłowne.

Oznacza tyleż dążenie do wzniosłości, którą daje nauka, ile chorobę popromienną, na jaką umrze badaczka. To wydobywanie się z przyziemności ku światłu miało w sobie element samoofiarowania, a ukazanie choroby popromiennej Skłodowskiej-Curie pozwala ją zobaczyć wprost, a nie ukrytą za mitem.

Wydarzenia

  • 08:00 PM 13 Muz, plac Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin, Polska