grafika przedstawia zbliżenie na głowę pluszanego białego królika

White Rabbit, Red Rabbit

White Rabbit, Red Rabbit
twórca: Nassim Soleimanpour
produkcja: Aurora Nova

Czy dołączysz? Czy dasz się zmanipulować? Czy będziesz słuchać? Czy naprawdę będziesz słuchać? Bez prób, bez reżysera, z innym aktorem każdego wieczoru i scenariuszem czekającym w zamkniętej kopercie na scenie. Doceniony przez międzynarodową publiczność White Rabbit, Red Rabbit

irańskiego pisarza Nassima Soleimanpoura jest zuchwałym eksperymentem teatralnym oraz mocnym przypomnieniem o transgresyjnej i transformacyjnej mocy teatru.

Nassim Soleimanpour miał zakaz opuszczania swojej ojczyzny, Iranu. Napisał więc tę sztukę, aby przemierzała świat w jego zastępstwie. Widownia, wespół z różnymi aktorami, podróżuje w nieznane; błądząc między tym, co osobiste i tym, co doniosłe, badając granice wolności oraz to, dokąd może zabrać nas teatr.

Od swojej premiery w 2011 roku sztuka przetłumaczona została na 20 języków i wystawiona ponad 1000 razy, także przy udziale największych nazwisk branży filmowej i teatralnej, takimi jak Whoopi Goldberg, Nathan Lane, John Hurt, Simon McBurney, Stephen Rea, Sinéad Cusack, Marcus Brigstocke i Ken Loach.

Nassim Soleimanpour jest niezależnym, multidyscyplinarnym twórcą z Teheranu w Iranie. Jego sztuki przetłumaczone zostały na 20 języków. Najbardziej znany jest właśnie z tej. Jego twórczość nagrodzono na takich festiwalach jak Dublin Fringe Festival (najlepsze nowe przedstawienie), SummerWorks (wyjątkowy tekst nowego przedstawienia) i Edinburgh Festival Fringe (The Arches Brick Award). Otrzymał też nominacje do nagród Total Theatre oraz Brighton Fringe Pick of Edinburgh.

Kiedy w 2013 roku Nassim mógł w końcu przekroczyć granicę państwa, sztuka została już wystawiona ponad 100 razy i przetłumaczona na 20 języków. Od tego czasu prowadzi warsztaty i bierze udział w panelach na całym świecie, między innymi dla World Theatre Festival (Brisbane), Tolhuistuin (Amsterdam), SESC Vila Mariana (Sao Paulo), Schauspielhaus (Wiedeń), DPAC (Kuala Lampur), Theatretreffen (Berlin), British Council (Londyn), Asia House (Londyn) i na Uniwersytecie w Bremie (Niemcy).

Druga sztuka Nassima, Ślepy Hamlet, stworzona dla Actors Touring Company z Londynu miała premierę w 2014 roku podczas Edinburgh Festival Fringe. Od tego czasu jest w trasie po Wielkiej Brytanii. Została dobrze przyjęta przez publiczność w Bukareszcie i Kopenhadze. Obecnie Nassim wraz z żoną Shirin i psem Echo mieszka w Berlinie. Jego trzecia sztuka, BLANK, miała premierę w 2015 roku na festiwalu Dancing on the Edge w Amsterdamie i Utrechcie, a następnie wystawiona została podczas Radar Festival w Londynie.

Wydarzenia