„Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu”

Studio Matejki (Wrocław)

„Wściekły człowiek. Wariacje w obronie gniewu”
Studio Matejki (Wrocław)

 

reżyseria, choreografia: Matej Matejka

scenariusz: Matej Matejka, Marek Gluziński

aktorzy/tancerze/performerzy: Aleksandra Kugacz-Semerci, Danny Kearns, Deniz Atlı, Metehan Kayan, Marek Gluziński, Mertcan Semerci, Natalia Drozd, Tomáš Wortner, Umut Sevgül

muzyka: Kurws

światła: Maciej Mądry

kostiumy: Simela Ziota

koordynacja: Ewelina Sochacka

 

„Jestem zmęczona. Wściekle zmęczona, ale nie mogę spać. Jestem głodny. Wściekle głodny, ale nie mogę jeść. Są dni, kiedy miałabym ochotę wyjść i kogoś pobić, kogo się da, zrobić coś złego, kogoś zamordować. Są dni, kiedy miałbym ochotę wziąć giwerę i wszystkich powystrzelać, wszystkich, rozumiesz? Żeby nikt nie został żywy, rozumiesz? Ale potem zastanawiam się, co by mi to dało? A co by ci to dało? Nic. I tyle? Tyle. Ale ochoty nikt Ci nie odbierze…”

Spektakl dotyka problemu źródeł osobistego gniewu, zrodzonego w wyniku lęku przed opresją. Bez względu na to, czy jest to opresja fizyczna, psychiczna czy polityczna, gniew narasta i powoduje opór we wszystkim, co z nim związane. W chwili, gdy nie można pozostać grzecznym, uprzejmym ani biernym w oczekiwaniu na ratunek z zewnątrz, mała iskra zapala motor zmiany. Badamy ją ze wszystkich stron, rozkładamy na czynniki pierwsze, analizujemy. Gniew niczym zakaźna infekcja tropi swe ofiary, bez względu na to, po której stoisz stronie. Czy słuszny cel może zostać osiągnięty za pomocą gniewu? Czy możesz okazać troskę przez gniew? Czy może on zrodzić miłość? To spektakl będący wentylem bezpieczeństwa, polem próby, sprawdzianem naszych reakcji. Chcemy dać głos wszystkim wkurwionym, bez cenzury politycznej, moralnej i obyczajowej.

Wydarzenia