A ball

Teatr Lalek, Wrocław and Fundacja LALE.Teatr, Wrocław

Duration

40 min

Tickets

15 PLN

Place

Teatr Lalek Pleciuga, Teatralny 1 square, Sala Kameralna

Mężczyzna w czarnym płaszczu trzyma zarys małego ludzika zrobionego z cienkiego kartonu z głową jako czerwony balonik. Obok odbija się duża niebieska kula.

A friend. Friends. These are the words that we regularly use. However, do we wonder at the same time what friendship truly is?

KULKA (A BALL) is a story of a friendship. This is not a straightforward story as it is told with music, art forms and movement instead of words. The protagonists are two musicians, playing ukulele. Their acts, games and fun-making seem carefree and their bond strong and lasting. However, one day these changes. Will friends deal with this situation and if so – how?

The performance is addressed to the youngest viewers who are yet learning what friendship is but also to their grown-up caretakers. This funny and heart-warming performance with live music can be variously interpreted depending on viewers’ age and experience. However, one thing is certain – this will be great entertainment for everybody. 

A performance for audiences aged 1 and over.

Director, text, set design: Tomasz Maśląkowski 
Music: Grzegorz Mazoń
Lights: Alicja Pietrucka
Sound: Robert Maniak
Theatre stage manager: Marta Kurowska / Agnieszka Drobna

 

cast:

Radosław Kasiukiewicz

Grzegorz Mazoń

 

premiere: 11 June 2022


 

Minimalistyczna scenografia, dzięki której obraz jest czysty i pozwala skupić uwagę na szczególe – mimice aktorów, piękny ruch (a nawet balet), cudowna muzyka, sprawiają, że powstała piękna opowieść. Dla dzieci będzie to być może pierwszy kontakt z teatrem pełnym doskonale zrealizowanych możliwości, świetną zabawą. Dla nas, dorosłych – odpoczynkiem od zamętu świata i małą platformą do przemyślenia wielkich spraw."
Małgorzata Matuszewska, Miara kultury 

Spektakl to nie tylko cyrkowe sztuczki oraz komediowe chwyty. To przede wszystkim możliwość obserwowania dwójki wielce uzdolnionych aktorów, którzy z prostego przedstawienia stworzyli show i swój 40-minutowy popisowy numer. Energia wtłoczona w ten występ przez Mazonia i Kasiukiewicza powraca z widowni w formie wybuchów śmiechu, żywiołowych reakcji dzieci i gromkich braw na finał."
Katarzyna Mikołajewska, Wyborcza.pl Wrocław 

„Kulka” (…) wzruszy i poruszy wszystkich (…) To ponadczasowa i ponadpokoleniowa opowieść o magii przyjaźni i o tym, że choć różnimy się od siebie, to i tak możemy się lubić (…)

Polecam szczerze, zwłaszcza po tym, jak widziałem reakcję dzieci (…) Maluchy śmiały się, krzyczały (z zachwytu oczywiście), a z budynku „Lalek” wychodziły zadowolone. To chyba najlepsza recenzja…”

Robert Migdał, wroclaw.pl

 

 


 

Nagrody:

XXXI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu w 2023r.:
- Pierwsza nagroda dla spektaklu KULKA, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "za czułą wędrówkę w krainę wrażliwości i muzycznej wyobraźni"
- Pierwsza nagroda dla Tomasza Maśląkowskiego za reżyserię spektakli KULKA oraz TATA (Teatr Lalek Arlekin w Łodzi)
- Nagrody dla Radosława Kasiukiewicza i Grzegorza Mazonia za role w spektaklu KULKA
- Nagroda dla Grzegorza Mazonia za muzykę do spektakli KULKA oraz WIELKI BUZZ GROW (Teatr Pinokio w Łodzi)

- Nagroda Polunimy - "dla zespołu twórców Kulki za poszukiwania tematów i środków teatralnych adekwatnych do potrzeb i emocji dziecka oraz za budowanie metafor pozwalających na poszerzanie grona odbiorców przedstawienia"

 

Spektakl pokazywany był na:

- 26. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ w Warszawie w 2022 r.

- Saksońskich Spotkaniach Teatrów Lalek w Radebeul w 2023 r.

- Magicznym Festiwalu Świata Baśni i Bajek Pozytywka w Bydgoszczy w 2023r. 

- 13. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA 2023 w Rzeszowie

- Festiwalu Teatrów dla Dzieci Podskoki i wykręty w Krakowie w 2023r. 

 

Spektakl zrealizowany ze środków finansowych Gminy Wrocław.

fot. Natalia Kabanow