Son

Teatr Lalek, Grupa Wolność, Białystok

Duration

55 min

Tickets

70 PLN

Place

Teatr Lalek Pleciuga, Teatralny 1 square, Scena Kameralna

Czarnobiałe zdjęcie aktora siedzącego w białych okularach przy stole. Na stole leży podniszczona lalka. Dookoła aktora i na stole wysypany jest biały proszek.

"Son" is based on "Swapped Son" by Mirosław Miniszewski.

Lend your ear. Do you hear? There's a dog barking in the countryside. Be careful. Look, sharpen your eyes, maybe you will see how a moth flaps its thin wings and a leaf bends softly under a spider. Maybe it's Mamuna? Maybe Siubiela is sneaking into the hall? The son was born there. There are rumors that strange things are happening in the village next door. You know where it is?

A performance for audiences aged 14 and over. Cigarettes are smoked during the performance.

Director: Karol Smaczny, Mateusz Smaczny, Marcin Tomkiel
Music: Michał Górczyński
Literary support and song lyrics: Malika Tomkiel
Set design and puppets: Karol Smaczny, Marcin Tomkiel
Voices: Danuta Kierklo, Paweł Aigner, Ryszard Doliński
Photos and editing: Jakub Rutkowski

cast:
Karol Smaczny
Mateusz Smaczny
Marcin Tomkiel

Performance with subtitles in English.

premiere: 19 December 2021


 

(…)artyści, pokazując historię o Podmienionym synu Miniszewskiego, przede wszystkim stawiali pytania, na które widownia musiała sama sobie odpowiedzieć. Było to rozwiązanie o wiele bardziej dojrzałe niż szafowanie morałami czy naukami o inności, równości i tolerancji, czego z początku się obawiałem. Z pewnością pomógł w tym metateatralny charakter przedstawienia, podczas którego artyści wychodzili ze swoich ról, komentując wydarzenia, dorzucając swoje uwagi czy komunikując się technicznie, jakby na próbie generalnej. Dramaturgia spektaklu godna była najlepszych polskich teatrów współczesnych."
Karol Zimnoch, teatrologia.pl

Spektakl SYN jest poruszający na bardzo wielu poziomach zaczynając od mistrzowskiego grania lalką po współczesny wydźwięk finału genialnie punktującego tę archetypiczną opowieść. Artyści z Grupy Wolność wykazali się niesamowitą czułością wobec swoich lalek. Ich opowieść ani razu nie popada w patos czy dydaktykę, za to jest prowadzona z konsekwencją. A niesamowita wyobraźnia sceniczna, precyzja i humor przenoszą widza w inne światy. W głąb i do źródła. Warto zaznaczyć, że pomimo wszystkich mrugnięć okiem i humoru, historia i lalki były zawsze traktowane poważnie. Co więcej, w spektaklu SYN nie ma zbędnych elementów, wszystko w genialny sposób pracuje w służbie tej opowieści, jak choćby muzyka Michała Górczyńskiego, stanowiąca niezależnego bohatera tego świata. To wielka przyjemność móc obcować z Teatrem tak pełnym w znaczenia, a mimo wszystko skromnym. To wielka przyjemność dotrzeć do źródeł naszych wspólnych opowieści.”
Tomasz Jękot, Ingo Putz, Jędrzej Soliński, Jury Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2023 Europejskie Spotkania Teatralne

 


 

Awards:

- Główna nagroda KRYSZTAŁOWA PESTKA na Festiwalu Teatrów I Kultury Awangardowej PESTKA 2023 Europejskie Spotkania Teatralne
- Nagroda dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia POLUNIMA dla Marcina Tomkiela za rolę w spektaklu Syn.

Spektakl pokazywany na: 

- Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek 

- Nurcie Mistrzowskim Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku

 

Spektakl zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku i wsparciu Białostockiego Teatru Lalek.

fot. Ania Dakowicz, Michał Strokowski