Sekcje festiwalu

OTWARCIE FESTIWALU – huczne, społeczne otwarcie składające się z serii bezpłatnych wydarzeń artystycznych. Inspirując się obrazem Caravaggia „7 aktów miłosierdzia”, przyjrzyjmy się jednemu z kanonicznych konceptów etycznych. Być może miłosierdzie, odwołujące się wprost do naszych emocji i postaw, jest tym, czego w dobie konfliktów szczególnie potrzebujemy. Do współpracy zaprosiliśmy artystki i artystów reprezentujących różne dziedziny i filozofie tworzenia, aktywistów, dziennikarzy, a także naszych zachodnich sąsiadów. Chodźmy razem, niech będzie nas dużo!

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FORMY – tygodniowa teatralna uczta, do której, przy kuratorskim wsparciu Agaty Kołacz i Henryka Mazurkiewicza, zaprosiliśmy osiem spektakli reprezentujących różne przestrzenie teatru. Cztery z nich to najlepsze polskie spektakle ubiegłego sezonu, pozostałe cztery to hity europejskich festiwali. Oceni je interdyscyplinarne Jury w składzie: Inga Iwasiów, Katarzyna Kozyra, Anna Smolar, Piotr Jacoń i Marek Waszkiel. Międzynarodowy Konkurs Formy zakończy Gala finałowa połączona z koncertem inspirowanym twórczością kulturowego zespołowi Pogodno, a także obradami Jury, które staną się swego rodzaju spektaklem – publiczną debatą z udziałem mediatora. 

PUNKT WYJŚCIA –  to spektakle zaproszone z myślą o widzu dziecięcym i młodzieżowym. W programie znalazły się „Pradawne drzewo” inspirowane mitologią słowiańską, spektakl „Tata”, który opowiada o ojcu idealnym, a zarazem konfrontuje się z mitami i stereotypami dotyczącymi ojcostwa czy „Kulka” – historia o przyjaźni dla najnanajów. Młodzież zapraszamy na „Trojanki” na podstawie klasycznej greckiej tragedii, w której o upadek Troi opłakują znajdujące się w niewoli kobiety.

PUNKT ZWROTNY – przedstawienia, które zmieniły postrzeganie współczesnego teatru; nurt dedykowany dorosłej części publiczności. Do tegorocznej edycji zaprosiliśmy założyciela legendarnego Vivarium Studio, reżysera i scenografa Philippe Quesne, który w „Farm Fatale” i „MAULWÜRFE koncert kretów” zabiera widzów do tajemniczego, równoległego świata pozbawionego ludzi, który zachwyca i pobudza do refleksji.

PREMIERY KONTRAPUKTU

„Giselle, tańcz!” w reżyserii Anny Obszańskiej, zwyciężczyni Forum Młodej Reżyserii. Przedstawienie inspirowane arcydziełem baletu romantycznego powstanie w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa i Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. 

„Gong!” – familijna sztuka lalkowa, hołdująca wartościom olimpijskim. Spektakl powstaje w kooperacji z Fundacją Moniki Pyrek.

 

To nie wszystko! Czeka na Was 50 różnych wydarzeń – szczegóły w programie i w zakładce „wydarzenia”.

 

KONTRAPUNKT – sprawdź swój punkt widzenia!