Syn

Białostocki Teatr Lalek, Grupa Wolność

Czas trwania

55 min

Bilety

70 zł

Miejsce

Teatr Lalek Pleciuga, plac Teatralny 1, Scena Kameralna

Czarnobiałe zdjęcie aktora siedzącego w białych okularach przy stole. Na stole leży podniszczona lalka. Dookoła aktora i na stole wysypany jest biały proszek.

Spektakl powstał na bazie opowiadania Mirosława Miniszewskiego pt. „Podmieniony Syn”.

Nadstaw ucho. Słyszysz? Tam na wsi pies ujada. Uważaj. Spójrz, wyostrz wzrok, może zobaczysz, jak ćma trzepocze cienkimi skrzydłami, a liść pod pająkiem ugina się miękko. Może to Mamuna? Może Siubiela do sieni się skrada? Tam syn się narodził. Chodzą plotki, że we wsi obok dzieją się dziwne rzeczy. Wiesz gdzie to?

Spektakl dla widzów od 14. roku życia. W trakcie przedstawienia palone są papierosy.

reżyseria: Karol Smaczny, Mateusz Smaczny, Marcin Tomkiel
muzyka: Michał Górczyński
wsparcie literackie i tekst piosenki: Malika Tomkiel
scenografia i lalki: Karol Smaczny, Marcin Tomkiel
głosów użyczyli: Danuta Kierklo, Paweł Aigner, Ryszard Doliński
zdjęcia i montaż: Jakub Rutkowski

obsada:
Karol Smaczny
Mateusz Smaczny
Marcin Tomkiel

Spektakl z napisami w języku angielskim.

premiera: 19 grudnia 2021 r.


 

(…)artyści, pokazując historię o Podmienionym synu Miniszewskiego, przede wszystkim stawiali pytania, na które widownia musiała sama sobie odpowiedzieć. Było to rozwiązanie o wiele bardziej dojrzałe niż szafowanie morałami czy naukami o inności, równości i tolerancji, czego z początku się obawiałem. Z pewnością pomógł w tym metateatralny charakter przedstawienia, podczas którego artyści wychodzili ze swoich ról, komentując wydarzenia, dorzucając swoje uwagi czy komunikując się technicznie, jakby na próbie generalnej. Dramaturgia spektaklu godna była najlepszych polskich teatrów współczesnych."
Karol Zimnoch, teatrologia.pl

Spektakl SYN jest poruszający na bardzo wielu poziomach zaczynając od mistrzowskiego grania lalką po współczesny wydźwięk finału genialnie punktującego tę archetypiczną opowieść. Artyści z Grupy Wolność wykazali się niesamowitą czułością wobec swoich lalek. Ich opowieść ani razu nie popada w patos czy dydaktykę, za to jest prowadzona z konsekwencją. A niesamowita wyobraźnia sceniczna, precyzja i humor przenoszą widza w inne światy. W głąb i do źródła. Warto zaznaczyć, że pomimo wszystkich mrugnięć okiem i humoru, historia i lalki były zawsze traktowane poważnie. Co więcej, w spektaklu SYN nie ma zbędnych elementów, wszystko w genialny sposób pracuje w służbie tej opowieści, jak choćby muzyka Michała Górczyńskiego, stanowiąca niezależnego bohatera tego świata. To wielka przyjemność móc obcować z Teatrem tak pełnym w znaczenia, a mimo wszystko skromnym. To wielka przyjemność dotrzeć do źródeł naszych wspólnych opowieści.”
Tomasz Jękot, Ingo Putz, Jędrzej Soliński, Jury Festiwal Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2023 Europejskie Spotkania Teatralne

 


 

Nagrody:

- Główna nagroda KRYSZTAŁOWA PESTKA na Festiwalu Teatrów I Kultury Awangardowej PESTKA 2023 Europejskie Spotkania Teatralne
- Nagroda dla najbardziej obiecującego aktora-lalkarza młodego pokolenia POLUNIMA dla Marcina Tomkiela za rolę w spektaklu Syn.

Spektakl pokazywany na: 

- Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych Metamorfozy Lalek 

- Nurcie Mistrzowskim Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku

 

Spektakl zrealizowano w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku i wsparciu Białostockiego Teatru Lalek.

fot. Ania Dakowicz, Michał Strokowski