Tata

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi

Czas trwania

70 min

Bilety

15 zł

Miejsce

Teatr Lalek Pleciuga, plac Teatralny 1, Scena Kameralna

Kucająca kobieta w pomarańczowej czapce. Za nią na ścianie wyświetlony jest napis "Tata"

Na podstawie książki Toona Tellegena "Mijn Vader"

Tytułowy bohater spektaklu „Tata” to widziany oczyma dziecka „ojciec idealny”. Gigantyczny, wszechwiedzący, niezłomny, i – przede wszystkim – niekonwencjonalny. Taki, który zna rozwiązanie każdego problemu, a jednocześnie nie wstydzi się okazywania emocji. Taki, który potrafi przeciwstawić się lekarzom, trenerowi pływania, ale też rozzłościć się czy nawet rozpłakać. To jednocześnie zapis tęsknoty za Tatą, który kurczy się, łamie, a czasem nawet... znika.

Punktem wyjścia spektaklu są poetyckie opowiadania Toona Tellegena, jak i osobiste wspomnienia realizatorów spektaklu o ich ojcach, nie zawsze idealnych, niekiedy nieobecnych, zawsze jednak pełnych inwencji i wymykających się schematom. Poszczególne obrazy i fantazje na temat ojców rozgrywane są zarówno w planie żywym, jak i lalkowym, a spektaklowi towarzyszą dźwięki, muzyka na żywo i piosenki skomponowane przez Olo Walickiego.

„Tata” to też zapis fantazji o ojcu idealnym i doskonała okazja do konfrontacji z mitami i stereotypami na temat ojcostwa. To szansa na poruszającą podróż do czasów, w których każdy z nas wierzył w hipermoc swojego opiekuna.

Spektakl dla widzów od 5 roku życia. W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe oraz występują nagłe zmiany w oświetleniu

Reżyseria i scenografia: Tomasz Maśląkowski
Scenariusz i dramaturgia: Lena Frankiewicz
Muzyka: Olo Walicki
Projekty lalek: Andrzej Tadeusiak
Przekład: Jadwiga Jędryas

obsada:
Joanna Nygard/Katarzyna Stanisz
Piotr Regdos/Wojciech Kondzielnik
Maciej Piotrowski
Rafał Domagała 

premiera: 10 lipca 2021 r.


 

„Mam wielką słabość do spektakli lalkowych. Gdy mogę patrzeć, jak dzięki pracy artystów nieżywe przedmioty zaczynają oddychać, cieszyć się, smucić. Wyobrażam sobie, że dla dzieci jest to szkoła wyobraźni – bo oto nie dostają wszystkich znaków na tacy, lecz same muszą porządkować i nazywać to, co sugeruje im scena. (...)"
Piotr Olkusz, teatralny.pl 

„Obraz nakreślony z perspektywy syna – Józefa (Joanna Nygard), przedstawia ojca jako człowieka, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, który umie zrobić każdą rzecz i który jest dla dziecka wzorem do naśladowania. Mnóstwo tu pozytywnych momentów czystej dziecięcej radości, wynikającej ze spędzania czasu na zabawie z tatą. Jednak ojciec okazuje też trudniejsze emocje: dziecko widzi go płaczącego, zamyślonego, załamanego – co nadaje tej niemalże mitycznej postaci pierwiastek człowieczeństwa.”
Weronika Żyła, Kalejdoskop

 


 

Nagrody:

Plebiscyt "Energia Kultury"
- Spektakl nagrodzony jako wydarzenie kulturalne 2021 roku.

XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek - "Katowice Dzieciom" 2022
- Nagroda dla reżysera Tomasza Maśląkowskiego za koncepcję inscenizacyjną

31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek w Opolu 2023
- Nagroda dla reżysera Tomasza Maśląkowskiego
 

Spektakl prezentowany na:
- X Międzynarodowym Festiwalu "Teatralna Karuzela"
- I Przeglądzie Teatrów Lalkowych w Będzinie
- Jubileuszowym Festiwalu Plastyki Teatrów Lalek i Formy - Słupsk 2022  - (wyróżnienie aktorskie dla Joanny Nygard)

fot. HaWa